Plochá strecha rodinného domu premenená na terasu je skutočne jeho domu, nemyslíte? Nielenže sa na vytvorenie vhodného priestoru pre relax nájde prekrásne miesto na výslní, ale navyše sa „zabijú jednou ranou dve muchy“. Pri stavbe domu budú totiž hotové dve plochy naraz. Strecha i terasa a vznikne jedno – terasa na streche.

 

 

Terasa na plochej streche

 

Samozrejme, o účelovom využívaní strechy by ste sa mali rozhodnúť už pri tvorbe projektu vášho domu. Predídete tak mnohým rizikám pri neskoršej dostavbe terasy a tým pádom aj prácam navyše a samozrejme, im zodpovedajúcim investíciám.

 

Terasa na plochej strecheAby bola terasa vybudovaná kvalitne, musí totiž správne riešená strecha spĺňať určité požiadavky a normy. Zachovaná musí byť najmä skladba strešnej terasy a kvalita použitých hydroizolačných a tepelnoizolačných materiálov. Nemenej podstatná je však i kvalita odvedenej práce.

 

 

Skladba strešnej terasy v prvom rade závisí od funkcie obytného priestoru, ktorý sa pod ňou nachádza. Jeho funkcia má totiž vplyv na jeho klímu. Jednoducho povedané. Ak sa pod budúcou strešnou terasou nachádza neobývaný priestor ako napr. garáž, strecha pod terasou sa nebude musieť zatepľovať. Opačne, ak sa pod terasou nachádza obytný priestor, strešnú terasu bude potrebné zatepliť, aby sa zabránilo únikom z obývaného interiéru.

 

Ak teda bude nutné zatepľovanie, máte na výber z dvoch možností skladby strešného plášťa:  s klasickou alebo obrátenou skladbou vrstiev. Pri klasickom poradí sa pod tepelnú izoláciu kladie parozábrana, aby vodná para z interiéru neprenikala do ďalších vrstiev strešného plášťa. Para by v nich  totiž na základe svojich vlastností mohla kondenzovať a plášť nenávratne poškodiť.

 

Ak použijete postup obráteného ukladania vrstiev strešného plášťa, musíte parozábranu položiť nad hydroizolačnú vrstvu. Aby bola stavba strešnej terasy kvalitná, využíva sa najčastejšie dvojvrstvový systém hydroizolácie s použitím kvalitných modifikovaných asfaltových  pásov. Pred fóliovými hydroizoláciami bývajú uprednostňované najmä v prípade obrátených strešných plášťov, na ktoré ich možno dokonca celoplošne nataviť. Pri ich použití je v prípade poškodenia hydroizolácie možné okamžite lokalizovať jej porušené miesto.

 

strešná terasa na plochej streche

 

Pre vašu malú oázu pokoja na streche, je však veľmi dôležitá aj kvalitná nášľapná vrstva. Jej výber záleží od spôsobu kladenia, ktoré sa môže realizovať suchým alebo mokrým spôsobom. Pri suchom kladení sa nášľapná vrstva ukladá do štrku alebo na pripravené podložky, pri mokrom procese, sa dlažba ukladá do betónu, alebo sa lepí špeciálnymi lepidlami.

 

Pred položením nášľapnej vrstvy je ešte pri klasických strechách s použitím parozábrany potrebné položiť na hydroizoláciu drenážnu, dilatačnú a seperačnú vrstvu a to tak v prípade mokrého i suchého procesu.  

 

 

Materiály pre podlahy na terase

 

Ak sa rozhodnete pre mokrú pokládku a klasické dlaždice, vyberte si dlažbu napríklad keramickú alebo betónovú s menšou hrúbkou. Na terase dobre vyzerá aj pomerne lacná, vymývaná dlažba. V prípade, že vaše rozhodnutie padne na keramickú dlažbu, nezabudnite, dlažba musí byt mrazuvzdorná a jej povrch musí mať protišmykovú úpravu.

 

Ak chcete nášľapnú vrstvu ukladať nasucho, môžete sa rozhodnúť tak pre kameň ako aj pre zámkovú dlažbu. Hoci je kameň estetickejší a takpovediac „tradičnejší“ , zámková dlažba má v prípade poškodenia výhodu jednoduchej a rýchlej výmeny.

 

V súčasnosti najobľúbenejším spôsobom ukladania  dlažby je jej ukladanie na podložky, tzv. terče. Ich výhodou je možnosť nastavenia ich výšky, čo pomôže zakryť nedostatky v nerovnosti podkladu. Na položené podložky, chránené vrstvou hydroizolácie, sa potom ukladajú ťažké dlaždice, aby mohla dlažba odolávať poveternostným vplyvom,  hlavne však vetru.

 

Vybrať si môžete tak dlažbu drevenú, betónovú alebo umelú z recyklovateľného plastu alebo stále obľúbenejších kompozitných materiálov.

 

terasa na streche

 

 

Spádovanie terasy

 

Aby sa na terase nezdržiavala zrážková vody, musí byť správne odvodnená. To znamená, že spád hydroizolácie by mal predstavovať minimálne 1°a to smerom k odvodňovacím prvkom. Správne odvodnenie je obzvlášť dôležité najmä pri obrátených strechách. V opačnom prípade, môže dochádzať k vzniku neželaných tepelných mostov v konštrukcii, jej oroseniu a následnému vzniku kondenzátov. Najlepším riešením pre odvodnenie terasy je systém zabudovaných vnútorných vpustov, alebo klasické vonkajšie odvodnenie do odkvapového potrubia. Tieto dve možnosti možno i kombinovať.

 

Ukotvenie zábradlia

 

Aby ste sa so svojou rodinou cítili na novej terase skutočne bezpečne, musíte dbať aj na správnu realizáciu jej zábradlia.  Zábradlie by sa malo ukotviť do konštrukcií, najlepšie z čela rodinného domu, napr. do atiky. Možné je tiež ukotvenie zábradlia zo spodnej strany, samozrejme v prípade, že to stropná konštrukcia dovoľuje.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Strešná terasa ako úžitková záhrada

 

Strešná terasa v podkroví

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Prístrešky, altánky, terasy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.fellowhome.de, www.bautagebuch-wolf.de, www.landschaftsgaertner.org, www.archdaily.com