Parketová dlážka a biele steny nechávajú veľa možností pri zariaďovaní interiéru nábytkom a doplnkami. Trendom sa stávajú hladké omietky alebo biele tapety. Farebné tapety sú viac menej zatláčané do úzadia, aby neodťahovali pozornosť od štýlu nábytku. Kde tu sa objavuje štýl veľkoplošných vzorov, ktoré sú však zvyčajne sústredené len na jednej stene resp. v jednej časti miestnosti.

 

Architektúra rodinných domov

 

Ak sa stavebník predsa len rozhodne pre farebné steny, mal by k tomu využiť niektorú z moderných maliarskych techník a interiér potom zariaďovať v puritánskom štýle rovných línií.

Čo sa týka podláh, do pozornosti sa dostávajú parkety. V západnej Európe sú vo viac ako polovici novostavieb položené práve tieto podlahy. Vyžarujú totiž potrebnú pohodu a teplo a navyše aj z hľadiska hygieny a opotrebovania sa, majú v porovnaní s inými materiálmi, niekoľko ďalších výhod. Ku slovu sa po niekoľkých rokoch zabudnutia dostáva aj u nás zaznávané linoleum.

 

Balkóny

 

Balkóny by mali spĺňať funkciu akejsi prídavnej miestnosti, ktorá sa v prípade potreby alebo želania dá využiť na niekoľko činností. Ak má byť balkón naozaj funkčný, musí byť jeho šírka min. 2,50 cm. Na takomto balkóne sa potom napr. ľahko podáva obed pre 4 osoby. Balkón by mal byť vždy krytý a dostatočne chránený aj z bočných strán proti vetru. Okrem toho by mal byť uzamykateľný.

 

Architektúra rodinných domov

 

Ak v byte či dome balkón chýba, oberajú sa jeho obyvatelia o jeden z najväčších pôžitkov bývania.

 

Drevo

 

Trendy v architektúre rodinných domovHrubé stavby sú ešte stále z 90 % stavané z tehál a betónu. Sklo a betón sú materiály, ktoré zatiaľ nenašli u našich stavebníkov domov obľubu. Podobne sú na tom napr. aj drevené domy, ktoré sú zatiaľ na Slovenku len akousi alternatívou. Hoci život v nich je nadmieru príjemný a zdravý, leží ich slabina v riziku požiarov. Stavebníci si ale málokedy uvedomujú fakt, že väčšina požiarov vzniká vo vnútri domov a nebývajú prenášané zvonku.

 

Strechy

 

Dnešná architektúra využívava najmä 3 typy striech: rovnú, sedlovú a pultovú. Moderné technológie už ponúkajú dostatočné množstvo kvalitných zatepľovacích materiálov, takže v dnešnej dobre už problém nepredstavuje ani nedokonalá izolácia rovných striech. Ich prednosťou je jednoduchá údržba s minimálnymi nákladmi.

 

 

Architektúra rodinných domov

 

Do popredia záujmu sa dostávajú aj strechy pultové. Rozhodnutie o type strechy zostáva len a len na samotnom stavebníkovi. Ide o to, či tvar strechy prispôsobí okolitým stavbám, alebo sa rozhodne svojou strechou okolie „provokovať“.

 

 

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

 

Na čo myslieť na kúpe pozemku

 

Chcete postaviť dom spojpomocne alebo na kľúč?

 

Ďalšie články na tému Projekty a výstavba domov

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: mapinthedashboard.com, musterhaus.net, dhd24.com,