Podzemné plastové pivnice sa môžu umiestňovať priamo pod dom. V takomto prípade je bez problémov možné mať vstup do pivnice v jednej z miestností - často sa jedná o kuchyňu. Ďalším častým umiestnením plastových pivníc je miesto obklopené stromami. Tie totiž z pôdy prirodzene vyťahujú prebytočnú vlhkosť, čo je pre plastovú pivnicu žiadúce.

 

Umiestnenie plastových pivníc

 

Na druhej strane nie je dobré plastovú pivnicu umiestňovať na veľmi zahrievané miesto, na ktoré väčšinu dňa priamo svieti slnko. Podzemné plastové pivnice sú nenáročné na usadenie, údržbu a majú lepšiu hydroizoláciu.

 

Hotové plastové pivnice nepotrebujú veľké stavebné úpravy a hlavne šetria aj miesto na pozemku, pretože sú umiestnené pod zemou. Vhodné ako pre skladovanie potravín (jablká, zemiaky, koreňová zelenina), tak i zaváranín. Ľahko sa v nich udržiava nemenná teplota a vlhkosť, takže tu nehrozí riziko vzniku plesní a uskladnené potraviny vydržia dlhšie čerstvé.

 

Najčastejšie používané konštrukčné prevedenie:

1) s bočným schodiskom

2) s protišmykovými stúpačkami

 

 

Najväčšie výhody podzemných plastových pivníc:

 

a) dlhá životnosť

b) jednoduché usadenie

c) nemenná teplota a vlhkosť

d) dobrý pomer cena vs. úžitok

e) nízka hmotnosť pri manipulácii

 

Existuje viacero technologických možností, ako „zapustiť“ plastovú pivnicu do zeme. Jedno však majú spoločné: oproti stavbe konvenčnej pivnice ide o oveľa jednoduchšiu prácu. V podstate je hlavným bodom programu výkop jamy rozmerovo dostatočnej, aby sa do nej dala plastová pivnica uložiť.

Kotvenie sa realizuje najčastejšie do štrkového lôžka, betónovej dosky či prefabrikovaného panelu podľa potreby.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Projekty garáže s podkrovím

 

Základy domu sú zdravé nohy každej stavby

 

Ďalšie články na tému Projekty a výstavba domu

 

 

© WEBY GROUP

 

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: papamaster.su

Autor: Ivan Nôta