Pokiaľ žijete v staršom panelovom dome, iste ste už neraz vyslovili takmer zbožné prianie „mať tak murované steny“. Aj napriek tomu, že pri výstavbe murovaných priečok ide o mokrý proces, ktorý je časovo náročnejší, kvalita ich akustickej izolácie je v porovnaní s tenkými betónovými panelmi neporovnateľná. Nepriezvučnosť závisí najmä od ich plošnej hmotnosti.

 

Priečky

 

Hrúbka murovaných priečok v interiéri závisí od rozmerov použitých materiálov, akými sú napr. pálené tehly, tak plné ako aj dierované. Štandardne hrúbky takýchto priečok sa pohybujú od 100 do 170 mm. V rodinných domoch sa v súčasnosti často využívajú aj dvojité murované priečky. Technológia dvoch jednoduchých priečok, medzi ktorými sa nachádza medzera široká 50-60 mm, totiž umožňuje ďalšie zvýšenie kvality zvukovej izolácie. Spomínaná medzera totiž býva vyplnená doskami z minerálnych plstí alebo vložkami z vláknitých materiálov, ktoré vynikajúco pohlcujú zvuk. V bytových domoch slúžia takéto dvojité murované priečky hlavne ako steny medzibytové.

 

 

 

 

Ešte väčšiu kvalitu nepriezvučnosti dokážu zabezpečiť priečky kombinované. Ich vyhotovenie je však zložitejšie a preto sa častejšie využívajú len pri výstavbe špeciálnych objektov s vysokými nárokmi na zvukovú izoláciu.

 

Ďalším obľúbeným materiálom, ktorý sa používa pri výstavbe priečok sú sadrové tvarovky. Ich veľkou výhodou je systém ukladania. Vďaka peru a drážke, ktoré sa nachádzajú po ich obvode, sa na seba ukladajú nasucho. Po zhotovení celej priečky sa miesta spojov plnia riedkou sadrou s prísadou plastifikátora. Druhým spôsobom je ukladanie sadrových tvaroviek priamo do sadry.

 

Veľkou výhodou tvaroviek je možnosť úpravy ich rozmerov a to rezaním priamo na mieste výstavby. Jednoduchá manipulácia, presnosť výroby a povrchová úprava predurčuje sadru ako ideálny materiál na výrobu priečkových dielcov.

 

Ďalším z bežne používaných stavebných prvkov sú pórobetónové dielce tak s rovnými hranami, ako aj systémom pero a drážka. Takýmto spôsobom môžete, oproti klasickému spájaniu maltou, ušetriť až viac ako polovicu jej objemu. Priečky z porobetónových tvárnic viažu vlhkosť z okolia, čím prispievajú k vyrovnanej klíme v miestnostiach, preto však musia byť ošetrené príslušnou povrchovou úpravou. Ich nevýhodou je malý odpor, ktorý je kladený prechodu zvuku. Ku spokojnosti obyvateľov bytu či domu, sa tak tento problém eliminuje doplnením akustickej predsteny so sadrokartónových dosák, ktoré sa montujú na obe strany priečky.

 

 

Archív článkov

 

01.10.2009© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: 1pokirpichy.ru