Už je to raz tak... zanedbané poškodenia striech sa objavia celkom určite práve okolo novembra, presne s príchodom intenzívnych jesenných dažďov a prvého snehu.
 
Zachytávače snehu
 
Myslite vždy na to, že najlepšia ochrana začína prevenciou. Inštalujte alebo skontrolujte teda v prvom rade protisnehové zábrany a ďalšie bezpečnostné prvky.
Na bezpečnosť strechy je potrebné myslieť už pri jej projektovaní. Jej výber a použitie bezpečnostných prvkov totiž ovplyvňujú najmä klimatické podmienky v oblasti, v ktorej ste sa rozhodli stavať. Klimatická oblasť je charakterizovaná druhom a množstvom zrážok - najmä snehových, nadmorskou výškou a silou vetra.  

Zachytávače snehu

V nížinách a do nadmorskej výšky 400 m nad hladinou mora nie je snehová ochrana nutná. Od nadmorskej výšky 600 m je treba inštalovať snehové zábrany a v horských polohách nad 900 m n.m. snehové zábrany spolu s rozrážačmi snehu. Tie sú potrebné najmä v záťažových oblastiach a to najmä v období jeho topenia. Snehové zábrany je nutné inštalovať všade tam, kde treba pred snehom padajúcim zo strechy ochraňovať najmä osoby. Kritické sú tak vchody, balkóny ale aj celá odkvapová časť strechy. V záťažových oblastiach je dokonca nutné inštalovať na strechy ešte účinnejšie zachytávače snehu v podobe tyčového zátarasu alebo dosiek.
 
Najlepšou ochranou proti tomu aby padajúci sneh postŕhal so sebou všetko, čo mu stojí v ceste - teda i vyčnievajúce časti strechy, sú protisnehové rozrážače v tvare trojuholníkov. Sú vyrábané z ocele a je dobré ich inštalovať po celom obvode strechy.
 
 
Zachytávače snehu
 
Ak bývate na horách, dbajte aj na vhodný výber kvalitnej strešnej krytiny. Uprednostňovať by ste mali krytiny z hladkých materiálov a minimálnym počtom spojov. Vynikajú totiž schopnosťou zabraňovať hromaždeniu sa snehu, ktorý sa po nich ľahko zošmykne na zem.
 
Odborníci do horských oblastí odporúčajú pásové plechové krytiny bez rizikových spojov a výstupkov.
 
Problém so strechami spôsobuje často aj námraza. Pri striedaní sa plusových a mínusových teplôt sa totiž vplyvom topenia snehu a jeho následného zamŕzania, môže upchať ľadom celý odtokový systém. Žľaby môžu pod tiažou ľadu praskať, alebo sa celkom odtrhnúť.
 
Pri projektovaní strechy je teda vhodné zvoliť odkvapový systém, ktorý sa v zimnom období dá jednoducho demontovať a tak predísť jeho poškodeniu. Účinnejším, ale zároveň aj finančne náročnejším riešením je vyhrievanie odkvapov prostredníctvom termokáblov, ktoré zabraňujú tvorbe námrazy v jeho systéme.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Fotovoltaická strešná krytina

 

Natierať či nenatierať strechy z pozinkovaného plechu

 

Ďalšie zaujímavosti na tému Strechy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: rees-oberstdorf.de, rohnerteufen.ch