Záhradné posedenieAj pri záhradnom nábytku platí, že očariť by nás mal nielen svojimi tvarmi, ale aj praktickosťou. Pri jeho kúpe tak nikdy nespoliehajte len svoje oko, ale v každom prípade si na stoličku či kreslo sadnite, usaďte sa aj za stôl, najmä ak na ňom mienite stolovať na ležadlo si ľahnite. Chvíľku v týchto polohách zotrvajte, aby ste sa presvedčili o tom, či vám tento nábytok bude svojim tvarom vyhovovať.

 

Aby bolo záhradné posedenie príjemné, musí výrobca nábytku dodržiavať určité parametre. Tak napríklad, lavička by mala mať 30 – 40 cm širokú sedaciu časť, ktorá sa musí nachádzať prinajmenšom 40 – 45 cm nad zemou. Lavičky zhotovené z múrikov môžu mať sedenie umiestnené aj vo väčšej výške. Operadlo by sa malo nachádzať vo výške 90 cm nad zemou. Dĺžka lavičky záleží od vašej potreby, štandardne však začína pri 150 cm.

 

Čo sa sedačiek týka, rozmer záleží od toho, či majú hranatý alebo kruhový tvar. Rozmer sedadiel by mal predstavovať minimálne 30x30 cm ideálne však až 50x50 cm. Pri kruhových tvaroch by mali mať priemer 30 – 40 cm.

 

Ak sú lavičky alebo sedačky záhradného posedenia ukotvené v zemi, aby boli dostatočne stabilné, mali by byť zapustené až v hĺbke 40 cm.

 

 

 

Ak boli pri výrobe sedačiek použité celodrevené prvky, musia byť hrubé aspoň 10 cm.

 

Ak chceme za stolom pohodlne stolovať, musí byť vysoký prinajmenšom 65 cm. Ak v rodine dosahujete výšky nad 170 cm, odporúča sa výška stola až do 75 cm.

 

Záhradné posedenie

 

Aby sa nám dobre jedlo, musí byť plocha stola dostatočne veľká a stôl musí byť stabilný. Stolová doska teda nesmie mať priemer menší ako 80 cm a pokiaľ ide o obdĺžnik, mala by dosahovať rozmery minimálne 70x100 cm. Ak je stôl pevne zabudovaný do zeme, musia sa zabudovateľné prvky ukotviť prinajmenšom v hĺbke 60 cm.

 

Ak sú okolo takého stola zabudované napevno aj sedačky, mali by sa od neho nachádzať vo vzdialenosti asi 70 cm.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať: Osvetlenie terasy

 

Postavte si záhradné ohnisko Ďalšie články, rady a tipy na tému Prístrešky, altány

 

 

16.07.2009© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.holzprofi.blogspot.com, www.dekorasyonweb.com