Medzi rýchlo sa rozvíjajúce trendy v stavebníctve patria strechy s vegetačnou vrstvou, tzv. zelené strechy. Niet sa čomu diviť. Postačí ak sa počas prechádzky rozhliadnete koľko nevyužitého miesta plochy striech okolo nás poskytujú. Čo robiť aby bola strecha účelná v každom smere? Najjednoduchšou cestou je vybudovať na nej "záhradu".

 

Základné typy striech s vegetačnou vrstvou

 

Existujú dva základné typy zelených striech:

 

1. Intenzívne strechy s hlbšou vrstvou zeminy a teda aj rozmanitejšími možnosťami rastlín a stromov, čo znamená veľa udržiavacích prác, ale väčšiu radosť a pôžitok.

 

2. Extenzívne strechy vhodné pre pokrytie machmi a lišajníkmi nenáročnými na údržbu. Samozrejme, ekologická prospešnosť nie je jedinou výhodou. 

 

Základné typy striech s vegetačnou vrstvou

 

Okrem toho, že zelené strechy dobre pôsobia a umožňujú využitie inak bezúčelnej plochy, sú tu aj funkcie ochranné a regulačné. Váš bankový účet vám bude taktiež vďačný. Pôda pre rastliny pridáva ďalšiu vrstvu izolácie, čo znamená, že váš dom bude prirodzene chladnejší v lete a teplejší v zime. Tak pozitívne pôsobí na znižovanie výdavkov za vykurovanie a klimatizovanie priestorov domu. Okrem toho funguje aj ako zvuková izolácia.

 

Základné typy striech s vegetačnou vrstvou

 

Základné typy striech s vegetačnou vrstvou

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Fotovoltaická strešná krytina

 

Návrat trstinovej a slamenej strechy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Strechy

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.remontbp.com

Autor: Ivan Nôta