Premýšľali ste niekedy nad tým, ako sa bezpečnostné dvere osádzajú? Ako dlho to technikom trvá? Čo nové prináša oblasť bezpečného bývania, a ako môžete svoje nové dvere financovať? Ak áno, ste tu správne. V dnešnom článku vám prinášame stručný prehľad zaujímavých faktov, ktoré vám môžu pomôcť pri zlepšovaní a zabezpečovaní svojho bývania.

 

1. Ako spoznať bezpečnostné dvere

 

Slovo „bezpečnostné“ je na Slovensku, žiaľ, do istej miery sprofanované. Rôzne výrobky si rôzni predajcovia označujú ako bezpečnostné, pričom to nemajú podložené certifikovanými skúškami. Preto je pri kúpe najdôležitejšie sa pozerať na certifikáty daného výrobcu, ktoré sú vydané na základe Európskej normy EN 1627. Podľa nej sa dvere, kľúče aj kovania testujú, a zaraďujú sa do piatich bezpečnostných tried, od jednotky ako základnej ochrany až po piatu bezpečnostnú triedu, čo je trezorová ochrana.

 

8 zaujímavostí, ktoré ste o bezpečnostných dverách nevedeli

 

2. Rozdiely v jednotlivých triedach

 

Ako sme písali vyššie, existuje 5 bezpečnostných tried a rozdiely medzi nimi sú pomerne veľké. Pritom tieto dvere z vonkajšej strany môžu vyzerať rovnako tak v prvej, ako aj v piatej triede. Rozdiel je v materiáloch a v tom, za akú dobu a akým náradím sa dajú tieto dvere prekonať.

„Pri prvej, druhej a tretej triede sa používajú bežné ocele, od štvrtej už ide o rôzne mangánové ocele odolné voči odvŕtaniu či prerezaniu karbobrúskou, a to napríklad tak, že kotúč zalepia. Zabraňujú teda nielen vypáčeniu, ale aj spraveniu otvoru do uzamknutých dverí,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti ADLO, Jozef Adame.

 

3. Na zárubni záleží

 

Od tretej bezpečnostnej triedy je potrebné meniť aj zárubňu dverí. Pôvodná zárubňa je väčšinou z tenkého, jednomilimetrového plechu, ktorý je možné v uzamykacích bodoch roztrhať. Okrem toho je aj slabo uchytená.

Preto sa zárubne vo všetkých miestach, kde sa uzamykajú, zosilňujú až do celkovej hrúbky ocele 4,5 mm. Zároveň je takáto zárubňa kotvená oceľovými kotvami do steny, ktoré sa najskôr vyvŕtajú a privarená zárubňa je potom vyliata betónom, aby nedošlo k vyvaleniu celej zárubne. Nové bezpečnostné zárubne by sa určite nemali dávať do PUR peny.

 

8 zaujímavostí, ktoré ste o bezpečnostných dverách nevedeli

 

4. Montáž je hotová za jeden deň

 

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že výmena bezpečnostných dverí aj so zárubňou je zdĺhavý a náročný proces, opak je pravdou. Pre zákazníka to predstavuje obetovať necelý jeden deň. Ráno sa začína tým, že sa staré dvere zvesia, veľmi rýchlo sa demontuje stará zárubňa, nech je aj vyliata betónom v panele. Potom technici ukotvia novú zárubňu a osadia bezpečnostné dvere. Zaujímavé je, že zákazník si sám otvára zámky, pretože ako prvý má prístup ku kľúčom, ktoré sú dovtedy uzavreté. Až neskôr dáva jeden kľúč montážnikom. V poobedňajších hodinách je všetko hotové a vyčistené.

 

5. Najnovší trend: inteligentná elektronika

 

Popri mechanickom zabezpečení začína do bezpečnostných dverí vstupovať aj tzv. smart elektronika. Dvere dokážu sledovať priestor pred nimi a pokiaľ sa pred dverami pohybujú susedia, alebo po chodníku ľudia, dvere sú v pokojovom režime. Ak by niekto zastal a zdržal sa dlhšie, napríklad 3-4 sekundy, dvere ho zaznamenajú a doručia fotku na váš mobilný telefón. Takto s ním dokonca môžete začať komunikovať. Pokiaľ na vás nereaguje a ďalej pokračuje vo vlámaní, jednoducho viete zavolať priamo políciu.

 

6. Estetická stránka podľa vašich predstáv

 

Možno aj premýšľate nad zabezpečením bývania prostredníctvom bezpečnostných dverí, no zdá sa vám, že by vám nesedeli do celkového vzhľadu bytu alebo domu. To je však omyl. Bezpečnostné dvere vám dokáže kvalitný dodávateľ spraviť podľa vašich predstáv.

Môžu vyzerať ako plastové dvere, ako drevené dvere, môže v nich byť použité presklenie alebo rôzne svetlíky po bokoch či nad dverami. Z vnútornej strany si ich môžete zladiť s podlahou či pridať luxusný povrch s frézovaním alebo vymaľovaním.

 

8 zaujímavostí, ktoré ste o bezpečnostných dverách nevedeli

 

7. Pivnice s rovnakým kľúčom

 

Väčšina vlastníkov bytov odkupuje s bytom aj pivničnú kóju. Buď ju využívajú s tým rizikom, že nevedia, či tam tie veci nájdu, alebo si povedia, že nemá význam tam dávať hodnotné veci. Na to existuje jednoduché riešenie. Celá latková konštrukcia sa vyberie a nahradí oceľovou, pevnou konštrukciou, ktorá sa ukotví do stropu, do podlahy a do stien.

V týchto bezpečnostných pivniciach je zabudovaný rovnaký rozvorový uzamykací zámok ako v bezpečnostných dverách, ktorý zlodej, ale nevidí. Veľkou výhodou je používanie rovnakého kľúča, aký sa používa do bezpečnostných dverí bytu. 

 

8 zaujímavostí, ktoré ste o bezpečnostných dverách nevedeli

 

8. Môžete využiť aj stavebné sporenie

 

V prípade vyšších nákladov na rekonštrukciu, kedy si chcete zaobstarať aj nové bezpečnostné dvere, si môžete na tento účel zobrať úver zo stavebného sporenia.

„V prípade, že hovoríme o rekonštrukciách, tak sú to najčastejšie čiastky do 50 000 eur. Tieto úvery poskytujeme bez založenia nehnuteľnosti, čiže tam odpadajú poplatky na katastroch, prípadne iné poplatky. Je potrebný ručiteľ, keďže nie je založená nehnuteľnosť. Ak hovoríme o pre nás neznámom klientovi, vtedy mu vieme úver bez založenia nehnuteľnosti poskytnúť do 15 000 eur,“ uzatvára Radovan Slobodník z Prvej stavebnej sporiteľne.