obr.jpgKaždé dvere sú samy o sebe odhlučňujúcim elementom v byte. Aj tie najjednoduchšie dokážu znížiť priepustnosť rušivých zvukov. Interiérové dvere z PVC, drevotriesky a podobne eliminujú hluk v rozmedzí 27 – 30dB. Čo však, ak potrebujeme odhlučniť  miestnosti ešte viac?

 

V prvom rade si musíme povedať o tom, že bez zvukovej izolácie stien, okien, prípadne stropu a podlahy nemá zmysel o špeciálnych zvukotesných dverách rozprávať. Ľudské ucho takmer nezachytí zvuk nižší, ako 15dB, resp mu neprekáža. Takže ak máme štandardné dvere, ktoré znížia hluk o 30dB, pokojne ich môžeme zakomponovať do svojho bytu, ak hluk nepresiahne 45dB. Lenže 45dB = bežnému rozhovoru dvoch ľudí.

 

Predtým, ako sa rozhodneme pre inštaláciu zvukovo izolovaných dverí do bytu, mali by sme si dať v prvom rade zmerať okolitý hluk odborníkom, pretože v súčasnosti dokážu výrobcovia vyrobiť takéto dvere na mieru. Nepotrebuje predsa platiť za niečo, čo v skutočnosti nepotrebujete, teda za izoláciu, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje vaše potreby.

 

Ak nemáte možnosť zmerať hluk profesionálne, ponúkame vám pár príkladov intenzity hluku:

 

Šum lístia : 10 – 20dB

 

Záhrada : 20dB

 

Šepot vo vzdialenosti 1m: 25dB

 

Pouličný hluk v tichom predmestí, dedine: 30dB

 

Tlmený rozhovor: 40dB

 

Bežný ruch v byte: 40dB

 

Bežný pouličný ruch: 50dB

 

Televízor pri bežnej hlasitosti: 55dB

 

Hlasitý rozhovor: 60dB

 

Klepanie písacieho stroja: 70dB

 

Silno frekventovaná ulica: 70dB

 

Strojovňa výťahu, hlučný hostinec, potlesk v sále: 70dB

 

Reprodukovaná hudba v byte: 80dB

 

Kikiríkanie kohúta: 85dB

 

Hluk motorových vozidiel: 90dB

 

Prechádzajúci vlak: 90dB

 

Práčovňa: 100dB

 

Diskotéka: 110dB

 

Štartujúce dopravné lietadlo: 120dB

 

Prah bolesti: 130dB

 

Tu samozrejme môžeme pokračovať ďalej (petardy: 130 – 170dB atď.), no pre nás sú tieto údaje bezpredmetné.

 

 

prierez dveramiMnohí z nás chcú využiť zvukovú izoláciu dverí len na vytvorenie zóny ticha v určitých miestnostiach, ako je napríklad chodba pri detskej izbe či spálňa. Často sa však tiež stretávame s podmienkou, aby bol odhlučnený celý byt a to voči vonkajším zvukom, aj kvôli vnútorným. Začneme teda od vchodových dverí.

 

V dnešnej dobe sú štandardom vchodové bezpečnostné dvere, ktoré spĺňajú nielen podmienky bezpečnosti, ale aj izolácie hluku. Najčastejšie sa stretávame s odhlučnením vchodových dverí do 40dB, ktoré s rezervou spĺňa požiadavky podľa STN 746481 na vzduchovú nepriezvučnosť vchodových dverí do bytu ( požadovaný Index vzduchovej nepriezvučnosti je min 32dB ). Znížená zvuková izolácia je najčastejšie pri bezpečnostných vchodových dverách zabezpečená použitím rastru z materiálu MDF, ktorý tlmí zvuk do požadovanej výšky.  Raster z materiálu MDF je umiestený vo dvernom krídle medzi dvomi oceľovými platňami, takže nijak nenarúša funkčnosť a celkový vzhľad dverí.

 

Čo sa týka interiéru, musíme si uvedomiť, že bez tesnosti dverí, zárubne a prahu nemôže byť o zvukovej izolácií celého interiéru ani reči. Zvuková izolácia je totiž konštrukciu, ktorá vzniká zložením jednotlivých komponentov (steny, okná, strop, dvere), ktoré vytvoria celok. Ide o presný a precízny celok, kde i tá najmenšia škára medzi dverami a zárubňou zneguje naše snahy o odhlučnenie.

 

Často sa stretávame s domácim upgradovaním starých dverí na zvukotesnú verziu. Odborníci v tomto prípade odporúčajú vytvoriť na ploche dverí vnútornú vrstvu na báze minerálnej vlny a čadičových vlákien (asi 10 mm) a očalúniť ju koženkou. Tým sa okrem zvukotesnosti zvýšia aj ohňovzdorné vlastnosti dverí. Okrem iného sa využíva vonkajšie čalúnenie dverí z pozinkovaného plechu hrúbky len 0,5 mm, povrchovo upraveného (farba). Po celom obvode dverí by malo byť umiestnené špeciálne tesnenie.

 

No najvýhodnejším spôsobom vzhľadom k efektivite zvukovej izolácií je výroba dverí na základe meraní hluku. V nich sa ako izolant zvuku používajú napríklad tri tenké drevotrieskové dosky, ktoré sú umiestnené vnútri dverí a nie sú k sebe prilepené (netvoria jednoliaty celok). Možností je však viac. V zásade sa špeciálne zvukovo izolované dvere líšia od bežných len vnútornou štruktúrou, ktorá v priereze pripomína tortu.

Ak chceme odhlučniť špeciálne priestory, kde sa predpokladá vysoká miera hluku (nahrávacie štúdiá, veľké strojovne a podobne), mali by sme si v každom prípade privolať na pomoc odborníkov.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Feng Shui a vchodové dvere do domu

 

Správny výber interiérových dverí

 

Ďalšie články na tému Dvere

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.worldofdoors.ru, www.dachanet.ru, www.tapicergryska.blogspot.com (i.n.)