Posuvné dvereNaša zažitá predstava o dverách zavesených na pántoch a otvárajúcich sa do priestoru von, alebo dnu nemusí vždy platiť. V Japonsku používajú už oddávna posuvné dvere, ktoré sa stali hitom počiatkom minulého storočia – a dnes ich tu máme znova.

 

Posuvné dvere

 

Posuvné dvere predstavujú úspornú alternatívu, najmä, čo sa týka priestoru, pretože nepotrebujú okolo seba rádius, v rámci ktorého sa otvára ich krídlo. Okrem toho dvojkrídlové dvere po otvorení, lepšie povedané po odsunutí môžu otvoriť oveľa širší priestor ako dvere na pántoch a preto predstavujú ideálny deliaci prvok v moderných obytných priestoroch, ktoré si vyžadujú flexibilné riešenia. Jednoducho a elegantne sa nimi dajú oddeliť, alebo spojiť priestory ak sú napríklad kuchyňa s jedálňou, obývačka so zimnou záhradou, alebo WC s kúpeľňou a podobne.

 

Posuvné dvere

 

Posuvné dverePrincíp posuvných dverí spočíva vo vytvorení – laicky povedané dutej priečky, do ktorej sa krídla zasúvajú. Krídla môžu byť inštalované na koľajniciach, alebo uložené do závesného rámu, čím nutnosť koľajníc odpadá, čo je z estetického a aj praktického hľadiska pohodlnejšie. V dutej priečke sa nachádza akási „skrinka“ , alebo zásuvka, do ktorej sa dvere zasunú po otvorení.

 

Moderné konštrukcie posuvných dvier umožňujú dokonca kombináciu posúvania a otáčania jednotlivých krídiel, ba aj riešenie do oblúka. Na vytvorenie priečky okolo púzdra do ktorého sa dvere zasúvajú postačí aj bežný sadrokartónový systém, alebo tenké odľahčené murovacie prvky. Konštrukcia dvier a ich záves umožňuje ich vyhotovenie aj vo výlučne presklennej forme, čím sa dá vyriešiť problém s prirodzeným osvetlením priestorov, ktoré sa nachádzajú aj ďalej od okien. Jednotlivé typy dvier a spôsobu ich odsúvania sú prispôsobené pre riešenie individuálnych požiadaviek obyvateľov toho – ktorého interiéru a tak môžu slúžiť ako mobilné deliace steny a otvoriť nové priestory aj tam kde by to pomocou „klasickýc  dverí nebolo možné.

 

Posuvné dvere

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Čaká vás renovácia dverí?

 

Aké vstupné dvere do rodinného domu?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Dvere

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:www.happymodern.ru, www.remontbp.com