Palubovky alebo dosky môžete montovať zvislo aj vodorovne. Pri vodorovnom kladení paluboviek ich skrutkujte vždy perom hore. Pokiaľ na seba pri vertikálnom aj horizontálnom kladení dosky v dĺžke nadväzujú, režte ich tak, aby spoj vyšiel na hranu roštu.

 

Ako sa montuje drevená fasáda

 

Palubovky môžete spájať cez pero pomocou drevárskych či nastreľovacích klincov, spoj tak zostane skrytý a chránený drevom. Pri viditeľnom kotvení na rošt vrutmi dbajte na to, aby boli všetky hlavičky skrutiek v rovine. Pre kotvenie obkladových profilov bez pera a drážky existujú špeciálne spojky, pomocou ktorých sa dosky skryto upevnia k roštu.

 

Najčastejšie sa však používa viditeľné kotvenie skrutkami, ktoré je opäť nutné udržať v jednej rovine. Rohy a ostenia sa robia dvoma spôsobmi. Prvý sa nazýva prekrývaný, kedy sa rohy zalistujú lištou, alebo dvoma doskami, tvoriacimi rohovú lištu Druhou možnosťou sú priznané rohy a ostenia, u ktorých sa palubovky alebo fasádne profily zarežú k sebe pod uhlom 45 stupňov.

 

Ako sa montuje drevená fasáda

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Objavte výnimočnosť v kameni

 

Je to drevo?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Fasácne obklady

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.mtlarena.ru, www.derevyannyydom.ru

Autor: Ivan Nôta