Okrem populárneho dreva sa na obklad fasády používajú aj ďalšie poveternostným podmienkam dobre odolné materiály, akými sú kameň, keramika, plast, kov a silikáty. Na obvodové múry sa tieto obklady upevňujú dvoma spôsobmi a to buď lepením – realizácia mokrým procesom, alebo kotvením – suchým procesom.

 

Fasádne obklady a materiálové riešenie

 

Kamenný obklad fasády

 

Podobne ako drevo, má svoje miesto v architektonickom stvárnení vonkajších plášťov budov aj tradičný kameň. Hoci sa hodí viac do hornatých končín Slovenska, radi ho využívajú aj majitelia domov na nížine. Podobne ako drevo, má aj kameň výhodu prírodného materiálu, vyžarujúceho teplo, harmóniu a návrat k prírode.

 

Na výrobu kamenných obkladov fasády sa využívajú rôzne druhy prírodného kameňa, napr. žula, mramor, vápence a podobne. Ich hrúbka je závislá od stupňa tvrdosti, podľa ktorej sa delia do 3 skupín a to na tvrdé, ktorých hrúbka je 30 mm, stredne tvrdé s hrúbkou 25 mm a mäkké, ktorých hrúbka je 40 mm.

 

Fasádne obklady a materiálové riešenie

 

V posledných rokoch sa na trhu objavili TF panely. Sú to 5 mm hrubé platne z granitu alebo mramoru, zlepené s voštinovou podkladovou platňou. Povrchová úprava kamenných obkladov závisí od vlastností konkrétneho druhu kameňa, ale v podstate môže buď hrubá, plastická, drsná, hladká alebo dokonca leštená.

 

Fasádne obklady a materiálové riešenie

 

Kamenné obklady majú rad predností ale aj nevýhod. Kamene alebo kamenné platne majú veľmi nízku nasiakavosť, sú veľmi pevné a trvanlivé, ale na druhej strane majú veľmi nízku izolačnú schopnosť. Sú ťažko opracovateľné, majú vysokú hmotnosť a ich nadobúdacia cena je dosť vysoká.

 

Keramický obklad fasády

 

Na nových domoch často zaujmú aj vkusné keramické obklady. Vyrábajú sa zo zmesi ílu, tavív, farbív, piesku a ďalších minerálnych surovín a to vo formách tenkostenných dosák. Tie môžu prejsť ešte povrchovou úpravou – glazúrovaním. Výhoda keramických obkladov spočíva najmä v jednoduchej údržbe a v ich životnosti, ktorá je veľmi vysoká, pretože sú farebne stále a mrazuvzdorné. Keramické obklady sa k podkladu fixujú ukladaním do malty, zapustením do betónu alebo prilepením. Realizácia ich montáže mokrou cestou je pomerne náročná na čas, preto stavebníci obkladajú keramikou viac menej len sokle, verandy alebo miesta okolo okien.

 

Fasádne obklady a materiálové riešenie

 

Suchý proces, ktorým sa zároveň rieši aj častý problém s priľnavosťou materiálov, je omnoho efektívnejší. Keramický obklad sa môže klásť do kotiev upevnených v nosnej konštrukcii. Jeho výhoda spočíva aj v eliminovaní nerovností povrchu obvodových konštrukcií objektu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Nanášanie vonkajšej štruktúrovanej omietky

 

Zateplenie povaly fúkanou izoláciou

 

Ďalšie články na tému Fasády

 

 

© Weby Group

 

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.lepninka.ru, www.remodelo.ru, www.ecomaderascr.com