V dnešnej dobe nie je voľba fasády vôbec jednoduchá. Koniec koncov – na zahraničnom stavebnom trhu je množstvo rôznych firiem ponúkajúcich fasádne panely s rôznymi vlastnosťami aj technológiou montáže. Veríme, že zakrátko sa podobné výrobky objavia aj na Slovensku.

 

Postupom rokov prešli fasádne dosky inovatívnym vývojom, ktorý zapríčiňuje čoraz väčšiu dostupnosť aj montážnu jednoduchosť. K fasádnym doskám novej generácie patria aj tie, o ktorých si budeme dnes písať – s finálnou povrchovou úpravou.

 

Fasádne dosky s finálnou povrchovou úpravou

 

Výhodou týchto panelov je fakt, že ukrývajú v sebe tak zatepľovaciu vrstvu pre fasádu, ako aj dekoratívnu vrstvu vonkajšiu. Primárnym cieľom zateplenia budov je snaha výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie objektu – fasádne dosky tohto typu zároveň dokážu nečakane zmeniť dizajn celej fasády a to nielen farebnou odlišnosťou, ale tiež dizajnom povrchu. Existuje množstvo jedinečných vzorov, ktoré vyjadrujú a podčiarkujú krásu, eleganciu a harmóniu domu.

 

V prípade, že ste sa rozhodli pre fasádne dosky s finálnou povrchovou úpravou, mali by ste si objednať práce v overenej realizačnej firme. Fasádne dosky sa síce dajú nainštalovať aj svojpomocne, napriek tomu však firma  fasádu nielen kvalitne zrealizuje, ale aj zabezpečí kontrolu kvality a po dokončení diela poskytne dlhodobú záruku. Pri nesprávnom vyhotovení izolácie vznikajú tepelné mosty a tie v zime vedú k ochladzovaniu vnútorného povrchu stien, ku kondenzácii vodných pár a často aj k vzniku plesní.

 

Kvalitná montáž hrá teda dôležitú úlohu v budúcnosti fasády. Inštalácia čelných panelov začína samotným technologickým návrhom a výberom panelov podľa želania zákazníka. Samotná inštalácia prebieha montážou štartovacieho pásu na kovový držiak pomocou skrutiek v prísne vodorovnej polohe. Ako prvý sa inštaluje upevňovací uhol, ktorý sa vertikálne zafixuje ku kovovému kotveniu. Potom sa inštalujú bočné panely vždy zľava doprava. V prípade imitácie tehál či obkladov zapadajú jednotlivé komponenty ako skladačka do seba. Ak ide o imitáciu prírodného kameňa, musia sa prebytočné diely na okraji steny systémovo orezať bez toho, aby došlo k estetickým defektom. Jednoducho povedané – fasáda musí vyzerať akoby bola vyhotovená z ozajstných komponentov a nie je žiadúce, aby bolo zrejmé, že sa jedná o umelé „puzzle“.

 

Zvláštna pozornosť sa pri montáži venuje hlavne vonkajším rohom, tie bývajú zosilnené a bočné panely do nich plynule prechádzajú. Po nainštalovaní fasádnych dosiek s finálnou povrchovou úpravou samozrejme odpadajú ďalšie práce, ktoré by nás čakali ak by sme fasádu zateplili klasickými panelmi bez povrchovej úpravy. Takto naša fasáda spĺňa normu STN 730540-2 (2002), v ktorej sa uvádza, že predpísaný tepelný odpor obvodových stien RN musí byť pri rekonštruovaných budovách rovný resp. väčší ako 2 m2 . K . W-1. V tejto norme sa pre novostavby odporúča hodnota RN väčšia resp. 3 m2 . K. W-1. Ide o hodnotu, ktorú konštrukcie postavené aj z obvykle vyrábaných murovacích materiálov nedosahujú. Takto ste vlastne zabili dve muchy jednou ranou.

 

 

Čítajte viac:

 

Vnútorné zateplenie domu v súboji s vonkajším

 

Renovácia fasády vonkajšou tapetou  

 

Ďalšie články na tému Fasády, omietky, zateplovanie

 

 

16.2.2016© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: yourbighouse.ru

Autor: Ivan Nôta