Pri nákupe stavebného materiálu zohráva dôležitú úlohu pri rozhodovaní aj cena. Niet sa čomu čudovať, veď stavba domu je o tisícoch položiek, a tak je bežné ceny porovnávať. Ako sa však rozhodnúť naozaj správne pri výbere tehly? Pohľad na cenovku nestačí. Pri tehlách pre obvodové murivo je relevantné porovnávať ceny tých, ktoré vykazujú rovnaký tepelný odpor.

 

 

Čo je pri výbere tehly dôležité?

 

Kľúčovým argumentom pre kúpu tehly pre obvodové murivo by mali byť jej tepelno-technické vlastnosti. Tepelný odpor (R) vyjadruje schopnosť materiálu zadržať teplo, jeho hodnota by mala preto byť čo najvyššia. Súčiniteľ prechodu tepla (U) ukazuje ako materiál prepúšťa teplo z jedného prostredia do druhého, preto by jeho hodnota mala byť čo najnižšia. Jednoduchý príklad relevantného porovnania pri približne rovnakých R (m2K/W) rôznych tehál je zobrazený v grafe nižšie:

 

Tehly Heluz

 

 

Ako graf vyhodnotiť?

 

Z porovnania je vidno, že neplnená tehla HELUZ Family 50 dosahuje také hodnoty ako niektorí výrobcovia s tehlou plnenou izolantom. Čiže porovnávať jednotlivé tehly len pri rovnakej hrúbke je  nesprávne. Porovnávať treba tehly s rovnakým tepelným odporom.

 

Tehly Heluz

 

Graf tiež ukazuje, že tehla HELUZ FAMILY 2in1, ktorej parametre sú na slovenskom i českom trhu na absolútnom vrchole, sa vlastne s inou tehlou ani porovnať nedá. Tehla HELUZ FAMILY 2in1 je totiž  plnená izolantom, a to patentovaným spôsobom, ktorý zabezpečuje, že polystyrén z dutín nevypadne, a pritom je paropriepustný. Na rozdiel od konkurencie sme dbali na to, aby sme maximálne využili tepelnotechnické vlastnosti tehly spočívajúce v jej funkčnom dierovaní. Aj vďaka tomu naša tehla HELUZ FAMILY 50 2in1 dosahuje vynikajúce hodnoty U = 0,11 W/m2K a R = 9,16 m2K/W.