Voľba veľkosti altánku závisí vždy od veľkosti pozemku a vašich finančných možností. Pri výbere materiálu a štýlu altánku myslite na to, aby bol v súlade s charakterom vášho domu i záhrady.

 

Ako si vybrať najlepší typ altánku?

 

Výber materiálu je dôležitý nielen pre ráz stavby, ale aj pre následnú starostlivosť, ktorú altánok bude vyžadovať. K stavbe záhradných altánkov sa najviac používa drevo, v prípade hotových altánov sa potom najčastejšie stretnete s drevom smrekovým, ktoré je pomerne ľahké a pritom pružné a pevné. Existujú aj rôzne kombinácie plastu či kovu, niektoré altánky majú murované základy. Ak má byť altánok v súlade s prírodným charakterom záhrady, potom je drevo ako stavebný materiál dobrou voľbou.

 

Ako si vybrať najlepší typ altánku?

 

Existujú altány kruhového, štvorcového, obdĺžnikového, šesť- či osemuholníkového pôdorysu. Tie šesť- a osemuholníkové majú charakter romantických besiedok a sú konštrukčne zložitejšie, ale o to nádhernejšie vyzerajú. Altánky sú vždy zhora uzavreté - zastrešené, čo do bočných stien sa môžete rozhodnúť, či ich chcete otvorené, prepletené výplňou z lát, ktorá slúži ako konštrukcia pre popínavé rastliny a kríky, plné, alebo dokonca presklené.

 

Ako si vybrať najlepší typ altánku?

 

Či už zvolíte akúkoľvek formu záhradné stavby, nepodceňujte výber strešnej krytiny. Odborníci odporúčajú asfaltový šindeľ, ktorý z praktického, finančného i estetického hľadiska predstavuje optimálnu krytinu pre záhradné altánky. Tieto si môžete vybrať ako komplet z katalógu stavebných firiem alebo si ich nechať zhotoviť na zákazku úplne podľa svojho želania.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Dizajn okolia domu vo vlastnej réžii

 

„Rýchla“ terasa

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Záhrady a záhradné stavby

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.dachnaya-zhizn.ru, www.rednivaland.ru, www.sklep.gardenplanet.pl

Autor: Ivan Nôta