Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhradySuchý, alebo tiež kamenný potok bol pre našinca až donedávna neznámym pojmom. Dnes je všetko inak a takáto stavba dnes na Slovensku zažíva boom.  Nielen preto, že jeho vybudovanie nie je zložité, ale hlavne z dôvodu, že suchý potok dokáže rozdeliť prirodzeným spôsobom okolie vášho domu na zaujímavé zóny, vyplní nevyužitý priestor, transformuje pozemok fantastickým štýlom a zároveň dodá vašej záhrade punc jedinečnosti, dokonca luxusnej exkluzivity. V dnešnom návode si podrobnejšie rozpíšeme, čo takáto stavba zahŕňa.

 

Z Japonska až k nám

 

Ak by sme sa pozreli hlboko do histórie, zistili by sme, že kamenné potoky sa stali súčasťou záhrad v dávnych časoch na územiach ďalekého Japonska a tiež Číny. V krajine vychádzajúceho slnka je vodný prvok spojený s čistotou a túžbou po živote a jeho šumenie s pominuteľnosťou času. Často sa však stávalo, že z mnohých dôvodov nemohla pretekať záhradou ozajstná voda a to hlavne v suchých oblastiach tejto krajiny, nahrádzali ju takzvanými suchými potokmi. Takto vznikla imitácia vodného prvku vytvárajúca dojem, že ide o skutočný potok, ktorý vyschol, no prvé kvapky dažďa ho opäť naplnia životodarnou tekutinou. Vodu nahrádzali oblé kamene a štrk.

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhradyV našich končinách sa suchý potok ako prvok krajinného dizajnu objavil prakticky len nedávno aj s prívlastkom moderný. Ja by som skôr napísal slovo tradičný. Budhistická viera spomína ľudský život vo vzťahu k rôznym elementom. Suchý potok je vodný element aj keď bez vody.  Práve tento fakt ho robí nesmierne zaujímavým.

 

Výhody suchého potoka

 

- Schopnosť vytvoriť suchý potok vlastnými rukami, a to bez nejakého zvláštneho úsilia a nemalých finančných nákladov. - Rýchlosť výstavby: výber lokality, označenie koryta a plnenie kameňmi trvá krátko. Zvládnete to za víkend - Suchý potok sa ľahko udržiava. - Výber rastlín nie je obmedzený. Zatiaľ čo pre pestovanie v prírodnom vodnom útvare musíme vyberať len vodomilné rastliny, v tomto prípade to neplatí. - Suchý potok je bezpečný pre malé deti. - V suchých prúdoch, na rozdiel od prírodných vodných zdrojov, sa nenachádzajú komáre, ktoré spôsobujú toľko ťažkosti v čase pre dobrý odpočinok.

 

Stavba

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhradySuchý potok z okruhliakov založíme veľmi ľahko s celkovo nízkymi finančnými nákladmi. Navyše skrášli aj rovinatú záhradu, do ktorej by sa tečúca voda nehodila.

 

Dôležité je správne miesto, ktoré je bez hrúd, buriny a zarovnané. Pred zakladaním kamenného potoka si treba dôkladne premyslieť jeho situovanie, šírku aj dĺžku. Ideálne je, ak prechádza väčšou časťou záhrady. Príliš krátke úseky nepôsobia atraktívne ani harmonicky . Po úprave terénu je vhodné načrtnúť si samotné obrysy budúceho potoka vrátane tvaru, kľukatenia smerovania aj dĺžky. Môžeme to urobiť pomocou jemného piesku, vápna ale tiež napríklad poukladaním drevených palíc či rozvinutého lana.

 

Následne tvar budúceho potoka olemujeme veľkými kameňmi. V týchto chvíľach ešte môžeme budúci potok, respektíve jeho obrys upraviť. Ak sme spokojní, odstránime hornú vrstvu zeme aj s koreňmi tráv a burín.

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhradyNa pripravenú plochu natiahneme pevnú fóliu, ktorú používajú záhradkári proti prerastaniu buriny. Veľmi dôležité bude okraje tejto fólie zamaskovať tak, aby po navezení výplne neboli vidno.

 

Ako výplň suchých potokov je vhodné zvoliť kameň (niekedy sa využíva aj kôra). Lepšie je vyberať prirodzene pôsobiaci kameň, ktorý sa nachádza v danej lokalite, no neobávajte sa, že by ste „exotickými“ skalami niečo pokazili. Všetko sa odvíja od vášho vkusu a fantázie.

 

Z konkrétnych druhov štrku je vhodný riečny rôznej zrnitosti, lomový kameň, bridlica, čadič, vápenec, rula, ale aj žula, ktorá môže mať hnedo-červený alebo tiež šedý odtieň. Lepšie je vybrať jeden dominantný druh kameňa, akékoľvek kombinácie nepôsobia esteticky a výsledok opticky znehodnocujú. Kombinovať rôzne veľkosti (používať menšie a väčšie kusy kameňov) je však prípustné, dokonca sa to tak žiada. Vrstva kameňov by mala byť dostatočne hrubá (viac ako 20 cm) aby v medzerách nepresvitala fólia.

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhradyAk chcete použiť dekoratívne kamene, ktoré sú (v prípade ak ich kupujete) drahé, nechajte ich rozmiestnené len po povrchu potoka. Vnútro potoka vysypte štrkom, alebo hoci aj ostrými kamienkami. Až poslednú vrstvu predstavujú riečne kamienky a dekoratívne skaly. Hotový a správne založený kamenný potok by mal pripomínať vyschnuté koryto riečky.

 

V suchom potoku sa samozrejme môžu nachádzať aj rastlinky. Možno ich vysádzať do skupiniek priamo do koryta (medzi kamene) alebo pozdĺž okrajov (nikdy nie v celom úseku). Vhodné sú rôzne druhy letničiek, trvaliek, okrasných tráv, cibuľovín ale aj vybraných okrasných drevín (skôr nižších a kompaktnejšie rastúcich).

 

Samotná výsadba by mala svojim zložením a usporiadaním pripomínať skladbu vegetácie pri klasickom prirodzenom alebo aj umelom vodnom toku.

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhradySuchý potok sa môže vinúť medzi kríkmi, skrášľovať trávnik či zákutia s machom. Nahradí aj cestičku, chôdza po vyhriatych okruhliakoch je veľmi príjemná a naboso slúži aj ako prevencia plochých nôh.

 

Prirodzene vyzerá kombinácia kameňov rôznych veľkostí, vo vnútri suchého potoka môžu byť tiež ploché nášľapné kamene. Pri okrajoch pôsobia pekne okrasné trávy, rastliny môžeme sadiť aj medzi kamienky do otvoru v textílii.

 

 

 

 

Ďalšie nápady a inšpirácie nájdete v galérii :)

 

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhrady

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhrady

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhrady

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhrady

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako využiť dekoratívne vlastnosti viniča v stavebníctve

 

Záhradné jazierko

 

Ďalšie články na tému Záhrady

 

 

18.5.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:  uutvdome.ru, playscapedwonderland.blogspot.com,

Autor: Ivan Nôta