Ako spevniť nestabilný svah kvalitným oporným múrom (foto – postup)Máte postavený dom v krásnom prírodnom prostredí, no napriek tomu každoročne tŕpnete nad vrtochmi prírody, ktoré by mohli zapríčiniť zosuv svahu na vašom pozemku a zapríčiniť škody, ktoré sa budú len ťažko dať napraviť? Postavte si kvalitný oporný múr.

 

Je síce finančne náročnejšou stavbou, no vydrží dlhé a dlhé roky. Vydrží aj obrovský tlak a vy navyše získate atraktívny prvok vášho pozemku. Oporný múr je veľmi dôležitým stavebným a tiež konštrukčným prvkom pri realizácii terénnych úprav záhrady a to najmä v prípadoch, kedy treba svahovitý terén vyrovnávať a upravovať do terás, aby ste sa nimi zabezpečili pred zosuvom pôdy a tak trochu sa „vysmiali prírode“.

 

Ako spevniť nestabilný svah kvalitným oporným múrom (foto – postup)Dopomôcť nám k tomu môžu  špeciálne betónové bloky, ktoré vyzerajú skutočne ako z prírodného kameňa a umožňujú postaviť rovné a okrúhle múry. Jednotlivé bloky možno pritom spájať nasucho ako aj lepením.

 

V našej fotografickej reportáži sa budeme venovať klasickému svahu, pri ktorom je potrebné postaviť silný oporný múr, ktorý bude veľmi dobrou investíciou do budúcnosti. Naše bývanie zároveň dostane úplne nový nádych.

 

Pracovný postup

 

Vykopeme základový pás, ktorý musí byť dostatočne široký (minimálne 30 cm) a musí mať hĺbku aspoň 80 cm. Dnes sa dajú za pomerne prijateľnú cenu požičať stavebné stroje aj s obsluhou, bez ktorých by naša práca bola zbytočne zdĺhavá. Keďže pôda na i pod svahom nie je príliš pevná, bolo potrebné upraviť pomocou bagra nielen svah, ale aj jeho bezprostredné okolie.

 

Ako spevniť nestabilný svah kvalitným oporným múrom (foto – postup)

 

Pod betónový základ vytvoríme štrkové lôžko vo výške cca 30 až 60 cm. Odborníci preferujú drvený kameň pred zvyčajne používaným štrkom. Drvený kameň je o niečo drahší, avšak v konečnom dôsledku poskytuje lepšie odvodnenie vzhľadom k ostrejším uhlom na kameni, čím vyžaduje menej zhutnenia. Pritom je dostatočne stabilný.

 

Ako spevniť nestabilný svah kvalitným oporným múrom (foto – postup)

 

Ako spevniť nestabilný svah kvalitným oporným múrom (foto – postup)Základy musia byť vyhotovené v súlade s požiadavkami na statiku. Výška základu má byť 20 až 50 cm, v závislosti od výšky oporného múrika. Najčastejšie sa základy vybetónujú, no existuje tiež spôsob pomôcť si (hlavne ak robíme oblúkové základy pomerne nízkeho múrika) špeciálnymi betónovými tvarovkami, ktoré budú zapustené priamo do štrkového lôžka. Tak ako v tomto prípade. Nadzemnú časť základovej konštrukcie ukončíme cca 2 cm nad úrovňou upraveného terénu. Ak robíme základ z betónu, po jeho vyzretí aplikujeme na vrchnú časť tekutú hydroizoláciu podľa odporúčania výrobcu.

 

Teraz môžeme začať s pokládkou betónových tvárnic so vzhľadom kameňa. Dôležité však bude v nadzemnej časti múru hneď na začiatku nainštalovať kvalitný odvodňovací systém, aby mala spodná voda kam odtekať. Pri päte základu vložíme drenáž proti vode stekajúcej zo svahu. Zásyp za múrom musí byť až k drenáži vode priepustný a zasypaný povrch je nutné od muriva oddeliť nopovou fóliou.

 

Ako spevniť nestabilný svah kvalitným oporným múrom (foto – postup)

 

Betónové tvarovky stačí iba skladať na seba ako veľkú stavebnicu. Pevnosť oporného múra zaisťujú spojky a dvojtiahla, ktoré dokonale viažu celú stenu a zamedzujú akémukoľvek posunu. Hovorí sa, že v každom Slovákovi drieme latentný murár a tak práca bude pre väčšinu z vás hračkou - ušetríte tak náklady za prácu remeselníkov.

 

Ako spevniť nestabilný svah kvalitným oporným múrom (foto – postup)

 

Rovinu vždy kontrolujeme vodováhou. Ako zadnú výplň použijeme nezámrzný materiál uložený po vrstvách. Vrchnú časť múru ukončíme špeciálnymi tvarovkami s oblúkovou vrchnou časťou, ktoré po stranách mierne presahujú šírku múra. Slúžia proti zatekaniu pri dažďoch aj ako estetický prvok.

 

Teraz je múr hotový a my môžeme premýšľať nad ďalšími prácami: zakomponovať k nemu malé schodisko, alebo zarovnať zadnú výplň s okolitým terénom zemou, ktorú sme predtým vykopali.

 

Ako spevniť nestabilný svah kvalitným oporným múrom (foto – postup)

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Domové ploty: trendy 2018 – 2019

 

Stavba umelého potoka vo vašej záhrade

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrady

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.familyhandyman.com

Autor: Ivan Nôta