Výber správnych dverí do interiéru sa môže javiť na prvý pohľad ako jednoduchá záležitosť. Áno, nie je to nič zložité, avšak pri výbere interiérových dverí sa treba riadiť istými kritériami. Pýtate sa akými? Trošku bližšie si ich rozoberieme:

 

Kritéria pre výber interiérových dverí

 

Ako správne vybrať dvereInteriérové dvere by sme mali vyberať - ku štýlu: Každý byt alebo dom môže byť zariadený v inom štýle, preto je potrebné vybrať dvere, ktoré sa k nemu štýlovo hodia.

 

- k farbe podlahy: Podlaha je dôležitou súčasťou každej miestnosti. Dodáva interiéru ten správny charakter. Pri zohľadnení podlahy sa môžeme vydať dvomi cestami:

 

Zladenie farieb - vyberajte dvere zladené s odtieňom podlahy. Výsledkom by však nemal byť výber presne takých istých odtieňov. Interiér by tak pôsobil splývavým a fádnym dojmom.  Radšej zvoľte príbuzný odtieň (o čosi svetlejšie alebo tmavšie dvere) ku podlahe.

 

 

Ako správne vybrať dvere

 

 

Kontrast - Opačnou cestou je zvoliť dvere vo výraznom kontraste ku podlahe. Kontrastné dvere pekne oživia interiér. K svetlej podlahe zvolíme dvere v tmavom dekore, alebo naopak k tmavej podlahe si vyberieme svetlé dvere, alebo v súčasnosti veľmi obľúbené a moderné biele dvere.

 

Ako správne vybrať dvere   

 

- k soklovej lište: Svoju pozornosť venujte aj farbe, vyhotoveniu, štýlu a výške soklových líšt. Vyberajte dvere tak, aby sa k sebe hodili.

 

- k farbe nábytku: Určite dôležité kritérium, ktoré treba pri výbere príslušných dverí zohľadniť je nábytok. Nábytok dodáva interiéru jedinečný charakter a dvere sa tiež spolupodieľajú na vytváraní dizajnu interiéru, preto vyberajte dvere, ktoré ladia so štruktúrou a farbou nábytku.

 

Ako správne vybrať dvere

 

- k svetlu: Miestnosť bez denného svetla (napr. chodbu) môžete rozjasniť výberom dverí s presklením.

 

- k detailom: Doplnky dotvárajú celkový charakter interiéru. Tieto detaily môžete použiť ako nápovedu pri výbere doplnkov vo dverách (kľučka, závesy na dverách). Z estetického hľadiska je tiež vhodné ak závesy ladia farbou kovu s kľučkou.

 

Pri výbere dverí by sme však nemali upriamiť svoju pozornosť iba na vzhľad dverí, ale aj na to z akého materiálu sú dané dvere vyrobené a aká je ich povrchová úprava. Konštrukcia krídla dverí môže byť vytvorená buď z voštiny, z dutinkovou drevotriesky, z MDF dosák alebo máme na výber očarujúce drevené dvere z masívu.

 

Voština je najľahší materiál výplne dverí a má nízku protihlukovú odolnosť. Dutinková drevotrieska (DTD) sa vyznačuje pevnosťou, tuhosťou a lepšou protihlukovou odolnosťou. Dvere s dutinkovou drevotrieskou sú určené pre štandardné používanie. MDF je stredne lisovaná drevovláknitá doska s takmer homogénnou štruktúrou, ktorá vzniká lisovaním drevených vlákien. MDF doska sa používa pri výrobe rámových dverí. Drevotrieska sa od MDF dosky odlišuje tým, že MDF doska sa vyrába mokrým procesom, drevené častice sú menšie a hustejšie, preto výsledný produkt je odolnejší ako drevotrieska.

 

Povrchové úpravy môžeme rozdeliť na umelé a prírodné. Umelé povrchové úpravy sú:  lak a RAL farby, fólia a laminát. Prírodná povrchová úprava je dýha. Laminátové dvere sú najviac odolné voči oderu, poškriabaniu, vlhkosti a bežným čistiacim prostriedkom. Laminátové dvere sú výbornou voľbou aj pre rodiny s malými deťmi či domácimi miláčikmi.

 

Ak tieto všetky kritéria zohľadníte, tak výber dverí bude pre vás hračka a určite si vyberiete tie správne dvere podľa vašich predstáv.

 

2 v 1, s. r. o. - Dvere Podlahy