Vybudovanie funkčnej skalky v záhrade má síce svoje zákonitosti, nie sú však natoľko zložité, aby ste tú svoju nedokázali zhotoviť. Trebárs za jediný víkend. No na tie najkrajšie musíme rátať hoci aj s týždňom práce. Poďme si povedať o zákonitostiach stavby záhradnej skalky a o to, čo vás čaká a neminie, ak chcete, aby bola naplno funkčná.

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Kedy?

 

Na založenie skalky je čas kedykoľvek okrem zimy. Iba výsadbu konkrétnych rastlín je nutné vykonať v najvhodnejšom čase, od jari do jesene. Ak ste si už vyhliadli miesto, kde skalku vybudujete, máte dokonca svahovitý pozemok, ktorý je pre budovanie skalky ideálny, alebo je skalka súčasťou projektu od záhradného architekta, môžete začať. Niektoré zdroje uvádzajú, že je pre založenie skalky dôležité suché letné počasie, kedy sa kamene neobalia blatom a nešmýkajú. Domnievame sa však, že ide o nepodstatný detail. Kamene obalené blatom navyše opláchne buď dážď, alebo voda zo záhradnej hadice, a ak chceme vidieť výsledok svojej práce ešte bez zasadených rastlín hneď, stačí kamene umyť. Ďalšou výhodou vybudovanie skalky na jeseň či hneď zjari je možná okamžitá výsadba rastlín.

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Len niektoré rastliny je vhodné vysádzať v lete a pri včasnej výsadbe nám skalka navyše začne plniť svoju estetickú funkciu už krátko po svojom založení.

 

Myslite aj na dobu zakladania skalky. Vybudovať i len malú skalku určite nedokážeme za jeden deň (potrebujeme minimálne víkend). Preto je prácu nutné rozplánovať. Buď si vezmeme niekoľko dní dovolenku, alebo prácu rozvrhneme až na niekoľko víkendov za sebou, prípadne si skalku necháme vybudovať profesionálom. Ak je však potrebné leto a vy neviete, ako stráviť dovolenku práve doma, je budovanie skalky výborným spôsobom aktívnej relaxácie, ktorú môžete doplniť bádaním v knihách či na internete a výberom vhodných druhov rastlín.

 

Záhrada vo svahu - svah na záhrade

 

Svah je pre vybudovanie skalky ideálnym. Kto má svahovitú záhradu a miluje skalky, nemôže si želať viac.

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Aj v rovinnej záhrade je však možné vybudovať v jej časti umelý svah. Ale nemyslite si, že skalka je kopcom hliny s hromadou kamenia. Pravidelné rozmiestnenie kameňov je tiež nevhodné a kamene by navyše nemali len tak ležať na povrchu, ale mali by vyrastať zo zeme. Tiež by nemali vytvárať pohoria. Najlepšia je prvotná inšpirácia vo voľnej prírode. U prírodných alpín môžeme pozorovať, že najväčšie kamene sú umiestnené na úpätí svahu a jednotlivé kamene sú až na výnimky, ktorými dosiahneme decentného kontrastu, položené naplocho.

 

Prvý krok pred budovaním skalky

 

Bez ohľadu na to, či musíte robiť menšiu či väčšiu navážku zeminy, alebo máte na záhrade ideálne svahovitý terén, je najprv nutné odstrániť vytrvalé buriny, najmä pýr, púpavu, podbeľ či rôzne druhy bodliakov. Najlepší je postrek herbicídom, ktorý vykonáme aspoň 1 mesiac pred začatím terénnych prác, aby sa herbicíd dostal aj do koreňovej sústavy burín.

 

Aké kamene pre skalku vyberáme?

 

Platí zásadné pravidlo, že pre skalku vyberáme vždy len jeden druh horniny. Ideálne použijeme taký kameň, ktorý sa v našej lokalite nachádza bežne, alebo taký kameň, ktorý sme použili aj pre výstavbu ďalších okrasných či funkčných prvkov záhrady. Kameň najlepšie získame v nejakom okolitom lome či záhradnom centre (tam však býva nepomerne drahší). Ak skalku dopĺňa stará kamenná stena, z ktorej môžete časť kameňov odňať, máte vyhrané. Určite však kamene neťažíme vo veľkom voľne v prírode, sú chránenou (hoci neživou) súčasťou ekosystému.

 

Viac menej je pri troche estetického cítenia možné pravidlo jednotnosti materiálu porušiť. Pravidlá sú predsa od toho, aby boli porušované. Päta skalky býva často vybudovaná ako celistvý rad, oblúk, kruh či iný geometrický útvar z vedľa seba poskladaných plochých kameňov. Skalku tak navyše zaistíme pred zosuvom pôdy a dáme jej teda istú stabilitu. Rovnako tak ale môžeme pätu vytvoriť kombináciou veľkých solitérov a menšieho kameniva z rovnakej horniny. Opäť odporúčame inšpiráciu z prírody. Nájdite si stráne s menšími skalami a pozorujte skladbu kamenia, prípadne si materiál na mieste odfoťte.

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Voľné pokladanie kameňov na plocho vedľa seba či dokonca aj v pravidelných rozostupoch je možné iba pri päte skalky. Inak je nutné, aby kamene vystupovali pokiaľ možno z pôdy. Kamene teda do zeme zapúšťame a opäť môžeme staviť na kombináciu s malými kameňmi. Zapustením do zeme pritom dosiahneme nielen väčšieho (respektíve prirodzenejšieho) efektu, ale kamene budú stabilné a my na ne budeme môcť pri úprave skalky šliapnuť alebo sa o ne oprieť, bez toho aby sa nám pohli.

 

Aby sme zbytočne nestrácali energiu, najprv kamene skladáme po povrchu len voľne a celok vždy s odstupom zhliadneme. Vlastne je to taká hra, kedy môžeme celý postup opakovať aj mnohokrát za sebou, než budeme úplne spokojní. Až potom začneme jednotlivé kamene zabudovávať do podkladu. Nakoniec nie je vôbec vylúčené, že skalku po krátkom čase úplne prebudujeme. Považujte ju za maliarske plátno, nie raz vypracovaný a teda striktne stanovený celok. Niečo také príroda vôbec nepozná, to len technika a aj tá sa stále vyvíja.

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Akú zeminu použiť?

 

U skalničiek je dôležitá vhodná zemina. Nemožno len navrstviť plochu skalky na záhrade nakopanou zeminou, ale je potrebné mať na pamäti, odkiaľ skalničky pochádzajú a aké teda majú nároky na svetlo, vlhkosť a predovšetkým zloženie pôdy. Tieto nároky sa môžu pri rôznych skalničkách zásadne líšiť aj napriek tomu, že skalničky (alpínky) definujeme ako rastliny, ktoré pochádzajú z horských oblastí. Zásadný je totiž dovetok: z rôznej nadmorskej výšky a z rôznych teplotných pásiem. Tieto rastliny sú schopné do určitej miery tolerovať odlišné prostredie a možno ich preto pestovať takmer na akékoľvek záhrade nášho klimatického pásma. Pôdu je vhodné podľa potrieb konkrétnych rastlín obohatiť pieskom, rašelinou či inými špeciálnymi prímesami (štrkové drviny, mletý vápenec, apod.).

 

Nakoniec teda vysádzame. Čo a ako? To sa dozviete v tipe k tomuto článku s názvom " Skalka ako priestor pre rastliny".

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

Alpinárium:  Skalka v záhrade nemusí byť len neuskutočneným snom

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Veľký fotonávod na stavbu miniatúrneho jazierka

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrady

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.mnn.com, www.regiodom.pl, www.ideas4design.net, www.nowadaygarden.com, www.yandex.ru

Autor: Ivan Nôta