Pergoly a altánky v záhrade nájdu svoje opodstatnenie a využitie predovšetkým v letných mesiacoch. Mimo estetickej funkcie majú za úlohu vytvárať tieň alebo ochraňovať pred dažďom či vetrom na miestach v záhrade, kde s rodinou radi oddychujeme. Dokážeme nimi obmedziť výhľad z ulice či susedného pozemku, alebo len jednoducho vytvoriť miesto so závetrím či tieňom pre rastliny, ktoré nepotrebujú príliš veľa slnka. Niektoré pergoly slúžia len ako opora pre popínavé rastliny.
 
altán
 
Či nám je to milé alebo nie, altánky sú optickými dominantami záhrad. Ak nám teda majú slúžiť ako miesto oddychu, nerušeného pohľadmi okoloidúcich zvedavcov či susedov, mali by sme ich umiestnenie dobre premyslieť.
 
Altánok
 
Ideálnym miestompre altánok je najpokojnejšia časť záhrady. Z altánku by sme mali mať zaujímavý výhľad, najlepšie napr. na hladinu záhradného jazierka. V tesnej blízkosti posedenia by mal stáť aj záhradný či prenosný gril, aby ste v prípade potreby mali k nemu blízko. Pozor, v tomto prípade je ale nutné zistiť najčastejší smer prúdenia vetra a vyhnúť sa tomu, aby vám dym z pevne umiestneného krbu vnikal priamo do altánku. Podobne treba v tomto prípade dať pozor aj na umiestnenie a použitie ľahko horľavých materiálov v bezpečnej vzdialenosti od krbu.
 
Záhradný altánok
 
 

Typy altánkov

Čo sa týka vzhľadu a stavebného materiálu altánkov, dostatok možností a variácií nám dáva úplne voľnú ruku. Rozhodovať sa môžeme medzi jednoduchšími, vzdušnými konštrukciami z ľahkých materiálov, ale aj medzi stavbami mohutnejšími, kombinovanými napr. s kameňom či keramickou dlažbou. Steny altánkov môžu byť otvorené, plné alebo môžu byť tieto možnosti aj kombinované, podľa toho, aký účel od altánku očakávame.
 
Altánok
 
Altánok si môžeme kúpiť hotový alebo sa môžeme rozhodnúť pre jeho výstavbu - takpovediac - na mieru. Hotové produkty pozostávajú väčšinou z drevenej konštrukcie a ľahkej bambusovej či drevenej strechy a ukladajú sa voľne na záhradný trávnik. Altánky na mieru sú vo väčšine prípadov robustnejšie a stavajú sa na pevné základy ukotvené do zeme. Takmer vždy sa podlaha v nich spevňuje alebo dláždi. Pri tomto type altánkov teda musíme počítať so zvýšenými nákladmi nielen na samotný altánok, ale aj s nákladmi na správnu prípravu jeho podložia.
 
Altánok
 
Altánok by mal byť zhotovený z materiálu, ktorý harmonizuje s naším domom a samozrejme, aj ostatnými architektonickými prvkami záhrady. No a ak patríme medzi tých skutočne náročných a potrebujeme mať pri večernom posedení zažatú lampu, nemali by sme zabudnúť priviesť do altánku aj elektrický prúd.
 

 

Čítajte ďalej:

 

Päť rád pre stavbu letnej terasy

 

Terasa na plochej streche

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa terás a prístreškov

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.karelstroidom.ru, www.terema.tomsk.ru, www.besedka-svoimi-rukami.mydiz.ru, www.i.теремок48.рф, www.ukr-kamysh.com, www.laiki.lv