V minulosti bolo drevo najtradičnejším materiálom na stavbu terás a v súčasnosti znovu nastáva jeho renesancia. Drevo je materiál harmonizujúci s prírodou, na dotyk teplý a na pohľad ukľudňujúci...Pekná drevená terasa sa v súčasnosti stáva ideálnym miestom pre zábavu a odpočinok.
 
Drevená terasa
 
 
Drevo na stavbu terasy si môžeme vybrať z dvoch základných druhov. Alebo sa rozhodneme pre drevo z exotických drevín, alebo z drevín domácich. Exotické drevo z tropických drevín je známe svojou vysokou trvanlivosťou (napr. drevo teakové má životnosť až 13 a bangkirai až do 30 rokov) , odolnosťou a jednoduchou údržbou a domáce dreviny majú oproti nemu jeden veľký handicap- pomerne nízku životnosť. Ak však vezmeme do úvahy cenu, pomer sa zmení. Za exotické drevo zaplatíme na trhu podstatne vyššiu cenu.
 
 
drevená terasa
 
 
Ak teda chceme použiť na stavbu terasy drevo z domácich drevín, musí prejsť úpravou a to najlepšie tlakovou impregnáciou napr. na báze medi. Počas tohto technologického procesu prenikne impregnačná látka hlboko do dreva, čím sa niekoľkonásobne zvýši jeho trvanlivosť a my môžeme začať pokojne stavať.
 
Drevená terasa pri dome
 
Aby sa životnosť drevenej terasy neskracovala, ukladajú sa drevené dosky na rošt, ktorý je umiestnený minimálne 10 cm od na pevného betónového alebo štrkového podkladu. Medzera medzi podkladom a doskami zaručuje prevetrávanie a vysušovanie dosiek a tým pádom zabraňuje ich deformácii. Jednotlivé trámy roštu by mali byť podložené gumou zabraňujúcou ich posunutiu a od seba byť vzdialené 30- 40 cm. Aby mohlo drevo dosiek pracovať, mali by sa na rošt ukladať s medzerami o veľkosti 5-7 mm. Medzery zabezpečia aj priebežné odtekanie dažďovej vody. Terasa nemusí byť realizovaná len ako palubovka, na trhu je dostatok segmentov vyrábaných aj v štvorcovom tvare, z ktorých možno zhotovovať rôzne vzory.
 
Ak chcete terasu uložiť priamo na trávnatý podklad, je rozumné prekryť ho čiernou fóliou, aby tráva neprerastala pomedzi medzery medzi doskami.
 
Drevená terasa
 
 
Drevo sa pod vplyvom slnečných lúčov dokáže rýchlo ohriať, ale jednou z jeho mála nevýhod je zvýšená kĺzavosť jeho povrchu za vlhka. Ak chceme, aby sa naša chôdza stala v takomto prípade bezpečnejšou, treba povrch ošetriť drážkovaním, ktoré zlepší jeho protišmykovosť. To však nepomôže vtedy, ak čerstvo napršaná voda nestíha odtekať alebo sa jeho povrchu usadí vrstva snehu. Šmykľavosť v tomto prípade môže čiastočne znížiť aplikácia algicidných prípravkov, ktoré zamedzia tvorbe rias vyhladzujúcich povrch.
 
Drevo je po všetkých stránkach skutočne výnimočný a vďačný materiál. Údržba terasy nie je náročná, v podstate na bežné čistenie postačí prúd vody z tlakovej hadice. Okrem toho je dobré dvakrát do roka- najlepšie pred a po zime- natrieť drevo živicovým olejom, ktorý ho ochráni pred pôsobením poveternostných vplyvov.
 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:
 

Základy pod drevenú terasu

 

Možnosti osadenia zábradlia na terasách

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a postupy na tému Terasy

 
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 
Foto: hausbauunnaafferdehvhecostar3.blogspot.com, comptoirdesbois.fr, hinum-landschaftsbau.de, E-nocleg.pl,