Stabilitu zámkovej dlažby ovplyvňuje nielen kvalita jej podkladu, ale korektne osadené betónové obrubníky, ktoré zabezpečia aby sa dlažba nerozchádzala. Okraje jednoduchých záhradných chodníkov nie je potrebné spevňovať, pretože na ne nie je vyvíjaná neustála záťaž. Inak je to pri plochách s vyšším zaťažením, okolo ktorých je potrebné vybudovať spevnené okraje na to, aby udržali ich tvar a pôvodnú formu.

 

Lem okolo dláždenej plochy môžete vytvoriť aj položením radu dlažobných kameňov, postavených na výšku. Štandardne sa však okraje spevňujú pomocou šikmej maltovej pätky alebo sa na ich spevnenie využívajú špeciálne tvarovky, ktoré sa kladú do vopred pripraveného maltového lôžka.

 

Betónové obrubníky

 

 

Vykopte do zeme jamu tak, aby vrstva betónu pod tvarovkami bola vysoká minimálne 20 cm. Obrubníky kladieme do suchého alebo len málo vlhkého betónu, ktorý je miešaný v pomere 75 % piesku a 25 % cementu.

 

Pokiaľ lem staviate z dlažobných kameňov postavených na výšku, výšku betónových obrubníkov vyrovnajte podsypaním betónu alebo poklepaním kladivom. Špáry medzi jednotlivými dlaždicami musíte vyplniť betónom. Z povrchu dlažby pritom pozorne očistite zvyšky betónu, ktoré by moli neskôr zatvrdnúť a odstraňovali by sa len veľmi ťažko.

 

Ak budete betónové obrubníky ukladať po dĺžke, postačí ak spevníte okrajové dlaždice betónom, z boku ich zahrniete do polovice ich výšky ďalším betónom a opatrne pokropíte. Sklon obrubníkov kontrolujte pomocou vodováhy počas celej stavby.

 

Betónové obrubníky

 

 

Pred samotnou pokládkou obrubníkov sa ešte doporučuje, položiť vopred jeden raz zámkovej dlažby na skúšku. Dodržte medzi jednotlivými tvárnicami správne rozmery škár a presvedčte sa, že sú okraje pre obrubníky dobre zamerané. Presnú líniu obrubníka si potom vymerajte pomocou napnutého špagátu.

Po vybetónovaní, musíte obrubníky nechať asi 3 dni zatuhnúť a až potom môžete pokračovať v pokládke dlažby.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Postup pokládky zámkovej dlažby

 

Osvetlenie záhrady pre dušu i bezpečnosť

 

Ďalšie články, rady a tipy zo sekcie Záhrady, záhradné domčeky

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.2ru2.ru