Od bezpečnostných dverí sa v prvom rade očakáva, že budú náš domov chrániť. Môže sa však od nich očakávať ešte aj niečo viac?

 

Môže! Jednoducho napríklad to, aby človeku poskytovali možnosť nonstop monitorovania situácie, ktorá sa pred nimi odohráva. A tiež to, aby boli schopné nielen ochrániť, ale najmä odradiť prípadného zlodeja od pokusu o vlámanie.

 

„Podvodníci, bytoví zlodeji i vykrádačské skupiny používajú stále sofistikovanejšie spôsoby. Preto aj vývoj systému ochrany prešiel do štádia, keď bezpečnostné dvere začínajú nielen zabraňovať, ale aj predchádzať nelegálnym aktivitám,“ vysvetlil Jozef Adame, konateľ spoločnosti ADLO-bezpečnostné dvere. „Aj my sme rozmýšľali, ako naše bezpečnostné dvere urobiť šikovnými a chytrými,“ priznal. Výsledkom sú Smart bezpečnostné dvere. „Dvere, vďaka ktorým máte neustály prehľad o tom, čo sa pred nimi odohráva,“ spresnil.

 

Smart bezpečnostné dvere nielenže umožňujú snímať a nahrávať dianie, ktoré sa odohráva v blízkostí dverí, ale takisto aj komunikovať s tými, ktorí sa pri dverách objavia a zdržujú. Umožňujú tak veľmi promptne reagovať . „A to nielen v situáciách, keď máte podozrenie na nekalú činnosť, ale aj vtedy, keď sa potrebujete dohodnúť s tým, kto za vami prišiel,“ poznamenal Adame.

Smart bezpečnostné dvere sú vyrábané v troch režimoch – Domov, Správa a Telefón. V prvom, najjednoduchšom prípade umožňuje bezpečnostný systém rozoznať, kto pri dverách zazvonil. “Ak je to pre vás neznámy človek, môžete ho požiadať cez priezor o identifikáciu. Napríklad seniori tak môžu bez toho, aby museli potvoriť dvere, zistiť či za dverami nestoja podvodníci,“ upozornil odborník.

 

Bezpečnostné dvere, ktoré dokážu vlámaniu nielen zabrániť, ale aj predísť

Použitie druhého režimu „Správa“ umožňuje používateľovi zistiť, kto ho chcel navštíviť, keď sa práve zdržiaval mimo domova. „Ak niekto zazvoní, spustí sa ohlásenie neprítomnosti a výzva k nahratiu správy. Tú si majiteľ alebo obyvateľ bytu či domu prehrá zo záznamu po svojom príchode. Samozrejme môže si nastaviť aj to, aby systém zaznamenal návštevníka obrazom,“ opísal konateľ spoločnosti ADLO. Zdôraznil pritom, že všetky aktivácie systému sú zaznamenávané na SD kartu, ktorá je súčasťou technológie.

Tretím režimom je „Telefón“. Tento režim umožňuje prostredníctvom dverí používateľom nielen v obraz, ale aj priame spojenie s tými , ktorí sa nachádzajú pri dverách.

Systém umožní prichádzajúcemu spojiť sa telefonikcy s majiteľom bytu. Možné je samozrejme aj spätné spojenie, teda majiteľ prostredníctvom dverí zavolá prichádzajúcemu návštevníkovi.

„Zoberme si, že príde kuriér, my nie sme doma, no nechceme, aby sme prišli o zásielku, ktorú priniesol. Tak zavoláme susedovi, dohodneme sa s ním, že ju prevezme a prostredníctvom opätovného spojenia s kuriérom “cez dvere“ mu dáme inštrukcie,“ ozrejmil Adame.

 

Bezpečnostné dvere, ktoré dokážu vlámaniu nielen zabrániť, ale aj predísť

Režim „telefón“ pamätá aj na to, že jedného dňa môže stáť pred dverami nevítaného návštevníka a to vďaka funkcii detekcie pohybu. Ak sa niekto pri dverách zdržuje nad určitý časový limit, ktorý sa dá nastaviť napr. na 15 sekúnd, systém vyšle používateľovi sms, prípadne priamo mms, ktorou ho informuje o situácii.

„Ak vďaka tomu zistíme, že sa deje niečo podozrivé, môžeme spustiť komunikátor, a ozveme sa osobe pri dverách. Dotyčný pri tom nevie, či sme doma, alebo nie. A v prípade, že sa situácia naďalej vyvíja podozrivo, môžeme kontaktovať políciu. Ešte predtým, ako sa nám zlodej vláme do domova.“

 

Bezpečnostné dvere, ktoré dokážu vlámaniu nielen zabrániť, ale aj predísť

Práve v tejto funkcii Smart bezpečnostných dverí je výrazný krok dopredu. „Na rozdiel od alarmu, ktorý oznamuje, že sa niečo deje, čomu však už nemôžeme zabrániť, Smart bezpečnostné dvere oznamujú, že sa deje niečo, čomu zabrániť môžeme,“ povedal.

 

 

Výhody Smart bezpečnostných dverí oproti klasickým zabezpečovacím systémom sú nesporné. Ako však prízvukuje Jozef Adame, ich najväčšou výhodou nie je funkcionalita, ale to čo prináša pre každého, komu na jeho majetku záleží. „To, že môžem spokojne odísť do práce, na víkend, či na dovolenku bez toho, že by som sa bál nevítaného návštevníka v dome,“ dodáva Adame.

 

Zdroj a foto: tasr.sk