bezpečnostné oknoŠtatistiky dokazujú, že pri vlámaniach do rodinných domov využívajú zlodeji najčastejšie najslabší článok domu a tým sú okná. Až v 80% prípadov je cesta k lupu vedená práve cez ne. Vlamač dokáže okno vypáčiť relatívne rýchlo a potichu s pomocou jednoduchých nástrojov (šraubovák a podobne).

 

K rozbitiu skla dochádza len v minime prípadov. Tieto skutočnosti viedli výrobcov plastových okien k zabezpečeniu okien proti vlámaniu. Je samozrejmé, že ich cena je vyššia oproti klasickým, no vďaka bezpečnostnému kovaniu sa vaša domácnosť stáva nedobytnou pevnosťou.

 

Jadrom celého systému zabezpečenia okien pred vlámaním je bezpečnostný čap s hlavičkou v tvare hríbika, ktorý sa zasunie do drážky bezpečnostného uzáveru pripevneného na ráme okna a vytvorí sa tak bezpečnostný bod okna. Čím viac je týchto bezpečnostných bodov, tým menšie sú šance pre zlodeja aj keby bol vybavený vlamačskými nástrojmi ťažšieho kalibru. Bezpečnostné body je potrebné kombinovať s bezpečnostnou kľučkou s blokovacím tlačidlom alebo cylindrickou vložkou, a v rizikových oblastiach tiež s bezpečnostným sklom.

 

Mnohí výrobcovia ponúkajú tiež bezpečnostnú kľučku s takzvanou detskou poistkou, ktorá je navyše uzamkýnateľná. V dobe, keď kriminalita stúpa je naozaj výhodné zamyslieť sa nad bezpečnosťou našich obydlí a to v každom smere. Plastové okná a okná všeobecne patria totiž naozaj k najzraniteľnejším častiam nášho domu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako predísť roseniu plastových okien

 

Drevené okná - okná na celý život

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a nápady na tému Okná

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk