Pivničné okná sú vo všeobecnosti navrhované malé a vodotesné, aby nedošlo k zatopeniu priestorov pri živelných pohromách. Ak majú podzemné priestory platňu nízko nad terénom, je veľkosť (resp. malosť) týchto okien daná už samotným priestorom, do ktorého ich možno osadiť.

 

Anglický dvorec

 

V podstate samotná pivnica až tak veľa svetla nepotrebuje, ale čo ak chceme využiť podzemné priestory, napríklad ako telocvičňu, ateliér či pracovňu? Efektívne využívanie podzemných priestorov sa totiž s ohľadom na rastúce ceny stavebných materiálov, stáva často až nutnosťou.

Ako teda docielime presvetlenie týchto priestorov s ohľadom na ceny elektrickej energie?

 

 

 

Riešením je takzvaný anglický dvorec

 

Anglický dvorec je vlastne okno pod úrovňou terénu, do ktorého sa privádza svetlo dômyselným svetlíkom. Názov anglický dvorec je odvodený od skutočnosti, že takéto presvetlenie sa začalo využívať práve v Anglicku.

 

Kedysi bol anglický dvorec vyrobený z betónu, no vplyvom sadania základov domu vznikali na ňom pukliny a tak sa materiál na jeho zhotovenie postupne vyvíjal a menil. V súčasnosti je vyrobený z plastových prefabrikátov – využívajú sa hlavne polyester či polyuretán, ktoré sú vystužené skleným vláknom. V súčasnej dobe sa vyrábajú svetlíky doplnené otvorom v najnižšom bode kanálu svetlíka a opatrené protizápachovým filtrom.

 

Anglický dvorec Tento otvor slúži na odvádzanie vody do dažďovej kanalizácie. Svetlík sa dá namontovať na všetky druhy stien. Montáž je jednoduchá, svetlík má vzhľadom na materiál z ktorého je vyrobený, tvarovú stálosť počas celej životnosti.

 

Na úrovni terénu sú osadené praktické mriežky, zabraňujúce pri vetraní vniknutiu nečistôt ale napríklad aj hlodavcov priamo do svetlíka. Ten potom zabezpečuje okrem prísunu svetla, zároveň aj tepelnú pohodu a stabilnú mikroklímu vnútri podzemných priestorov. Prísunom slnečného svetla môžete taktiež využiť tieto priestory na pestovanie izbových rastlín.

Svetlíky majú veľkú odrazovú plochu svetla a zabezpečujú kvalitné a maximálne presvetlenie miestnosti. Vyrábajú sa tiež ich zosilnené varianty, ktoré vydržia napríklad priamy bočný tlak ťažkej ílovitej pôdy, tlak spodnej vody a so zosilneným roštom dokonca aj prejazd osobného automobilu.

 

Oproti prvým svetlíkom, ktorých rozmery boli malé, sa vyrábajú aj svetlíky väčšie. Sú štandardne vybavené poistkou proti vlámaniu, pachovým uzáverom, lapačom nečistôt alebo i nadstavným rámom z ušľachtilej ocele. Hĺbka svetlíka sa dá variabilne nastaviť pomocou nadstavby. Nadstavba má tiež hladký povrch bielej farby a tak je zabezpečená maximálna reflexia svetla. Nadstavbou zároveň zväčšíme prierez pre vstup svetla do pivničných priestorov.

 

Anglické dvorce sa síce u nás zatiaľ veľmi neujali, no je len otázkou času, kedy k tomu dôjde. Sú inteligentným a zároveň efektným riešením presvetlenia suterénu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Okná s ventiláciou sú chytré

 

Svetlovody vám prinesú denné svetlo aj bez okien

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Okná

 

 

17.07.2010© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: rollorieper.de, rollorieper.de