kvalitné plastové oknáAk nastala chvíľa pre výmenu vašich starých okien a vy uvažuje, ktorým smerom by sa váš výber mal uberať, celkom určite budete uvažovať aj nad oknami plastovými.

 

Aj keď ich boom už pomaly utícha, dlho predstavovali jednu z najdostupnejších alternatív, cenovo i technicky vhodnú pre riešenia a to najmä panelákových bytov.

Pre ich použitie hovorila najmä dostupná cena a v neposlednom rade aj ich kvalita. Dnes, po niekoľkých rokoch skúseností už vieme, že plastové okná, akokoľvek vychválené, priniesli mnohým i problémy.

 

Kritika bola, samozrejme, na mieste. Mnohé plastové okná sa vplyvom tlaku i počasia deformovali, strácali tepelnoizolačné vlastnosti  ba i farbu a v nových bytoch sa ich majitelia potýkali s tvorbou plesní. Veľký dopyt po plastových oknách vytvoril totiž priestor pre neseriózne firmy, ktoré ponúkali okná za nízku cenu, ktorá však, žiaľ, zodpovedala aj ich nízkej kvalite.

 

 

Aby výrobcovia uchránili dobré meno plastových okien a tým pádom aj záujem zákazníkov, naďalej pracujú na ich kvalite. Zdokonalením technológií sa snažia vylepšiť tak kvalitu profilov, ako aj okenných výplní.

 

Ako teda rozpoznať kvalitné plastové okná?

Kvalitné plastové okná V prvom rade by ste sa mali vyhnúť lacným plastovým oknám, pretože lacný materiál nemôže byť kvalitný a tvarovo stály. Na prvý pohľad však takýto materiál nerozoznáte. Preto je veľmi dobré, ak sa pri výbere okien zameriate na ďalšie znaky, ktoré vám prezradia viac o ich kvalite. Medzi tieto znaky patrí najmä typ a kvalita profilu, typ a kvalita kovovej výstuhy a tiež presklenia.

 

Profily plastových okien sa vyrábajú z tvarovo stáleho PVC a tvoria ich tzv. komory. Kým na začiatku vývoja mali profily len 3 komory, dnes sa už za štandard považujú 5 či 6 a viac komorové profily. Komory v okennom profile slúžia na zamedzenie tepelných únikov a jedna z nich tiež odvádzanie vody, ktorá sa môže v okne nahromadiť.

 

Aby okná dobre znášali tlak i vplyv striedania počasia rôznych ročných období, dôležitú úlohu má aj výstuha plastových okien. Práve tá totiž v najväčšej miere zaisťuje  tvarovú stálosť celej konštrukcie. Medzi bežne používané patria hliníkové výstuhy, ktoré sú lacnejšie. Ak chcete vsadiť na kvalitu a cena pre vás nehrá primárnu úlohu, vyberte si okenné výstuhy z ušľachtilej ocele alebo uzavreté výstuhy zo železa, ktoré dnes predstavujú veľmi vysokú kvalitu. Medzi výrobcov svetovej kvality patria napríklad u nás dobre známe profily značiek Aluplast, Rehau, Salamander a Schuco.

 

Nemenej dôležitým ukazovateľom kvality plastových okien je aj kvalita ich kovania. Veď okná či balkónové dvere otvárame a zatvárame takmer denne. V spojení s kovaním by pre nás mala byť podstatná aj otázka zabezpečenia našej domácnosti. Preto nás pri výbere kovania musí v spojení s kvalitou zaujímať i stupeň ich zabezpečenia. 

 

Moderné a kvalitné kovanie by malo byt celoobvodové a umožňovať v prvom rade pohodlné uzatvorenie a kvalitné utesnenie okna. Tak isto by malo dovoľovať rôzne varianty vetrania, podľa toho, aké vetranie je pre vás práve vyhovujúce, či už ide o vetranie nárazové, trvalé alebo úsporné.  Úsporné vetranie sa nazýva mikroventilácia a zabezpečuje dostačujúcu výmenu vzduchu v miestnosti tak, aby sa vzduch v miestnosti vymieňal za čerstvý ale pritom sa výrazne neznížila teplota v miestnosti. Toto vetranie využijete najmä v prechodných obdobiach, keď vonkajšie teploty ešte neklesnú pod nulu. Vyberajte si len z ponuky certifikovaných kovaní ako sú napr. kovania Maco, Winkhaus alebo Roto.

 

Pri výbere kvalitných plastových okien hrá významnú úlohu aj kvalita ich presklenia. Štandardné presklenia majú tepelnú izoláciu Ug 1,0 až 1,1. Pokiaľ máte záujem o bezpečnostné a reflexné sklá alebo sklá s ornamentmi, ich tepelnoizolačná hodnota môže byť aj vyššia a pohybovať sa až do Ug 3. Samozrejme, za túto kvalitu si budete musieť skutočne priplatiť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o plastových oknách

 

Zahmlené okná v domácnosti?

 

Ďalšie články na tému okná

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: fensterbau-rexer.de, fast-alles.net