Budovanie drenážnych systémovDrenážne systémy slúžia k odvádzaniu vlhkosti pri domoch sa spravidla budujú preto, aby obmedzili prístup vody do základov. Spolu s hydroizoláciou môžu výrazne prispieť k odvlhčeniu hotovej stavby.

 

Nie je nijak zložité tieto systémy vybudovať. Zvládnete to svojpomocne a práce zvyčajne nevyžadujú žiadne zásahy do konštrukcie domu. Je len nutné dbať na to, aby ste sa pri výkopoch pre položenie drenážnych rúrok nedostali až pod úroveň základov a nenarušili statiku stavby. U starších domov a zvlášť chalúp s nízkymi kamennými základmi môže taká situácia nastať pomerne ľahko a v takýchto prípadoch voľte skutočne obozretný postup, prípadne neváhajte s odborným posúdením situácie od statika.

 

Pravidlá montáže

 

Budovanie systému spravidla začína tak, že sa k odhaleným základom upevní nopová fólia prečnievajúce mierne nad povrch. K vonkajšej stene sa okraj nopovej fólie môže uchytiť pomocou špeciálnej lišty alebo klincov s podložkami. Výstupky z fólie (nopy) musia smerovať k stene, aby sa medzi múrom a zeminou v drenážnym priekope vytvorila potrebná vzduchová medzera.

Nopová fólia je jedným z dôležitých prvkov drenážneho systému. Jej inštalácia je jednoduchá. Ide o veľmi účinné opatrenie, ktoré zaistí  prístup vzduchu k základom a murive pri zemi a tiež ich priebežné odvetrávanie. Meradlom kvality pri nákupe nopovej fólie je gramáž, teda hmotnosť v gramoch na meter štvorcový, ale aj hrúbka fólie. Lacnejšie výrobky sú silné zhruba pol milimetra, drahšie až jeden milimeter. U silnejších fólií udávajú výrobcovia aj možnosť ich použitia na stratené debnenie. Rozdielne sú výšky nopov, ich hustota na meter štvorcový a priepustnosť medzi nimi. K nopovým fóliám patria aj zakončovacie lišty, s ktorých pomocou sa upevní horná viditeľná časť fólie na murivo či na fasádu. Ukončovacia vetracia lišta má estetický, ale aj praktický význam, pretože horný lem fólie dostatočne upevní a zabraňuje prenikaniu nečistôt, ktoré by mohli obmedziť odvetrávací efekt.

 

Drenážne rúrky

 

Ďalšou dôležitou súčasťou odvodňovacieho systému sú drenážne rúrky. Pokladajú sa v spáde smerom na stranu, kam hodláte odvádzať vodu od základov. Horný koniec drenážnej rúrky či hadice sa kvôli odvetrávaniu vyvedie nad terén.

Pri budovaní systémov pre odvádzanie vody od domov sa najčastejšie používajú flexibilné, teda rebrové ohybné hadice (husacie krky). Rozmer rúrok sa označuje písmenami DN a číslami od 80 do 160, pričom jednotlivé kombinácie písmen a čísel zodpovedajú hodnotám vnútorného a vonkajšieho priemeru. Hadica DN 125 má vonkajší priemer 125 a vnútorný 115 mm, hadica DN 80 znamená vonkajší priemer 80 mm a vnútorný priemer 72 mm. Pre zjednodušenie možno povedať, že najčastejšie sa pracuje s hadicami s priemermi 50, 80, 100 či 125 mm. Veľkosť hadice by mala zodpovedať predpokladanému náporu vody, takže na priemere zbytočne nešetrite. K hadiciam existuje aj užitočné príslušenstvo v podobe spojok, odbočiek, záslepiek či kolien. Priemery spojok zodpovedajú veľkosti hadíc v označení DN.

Do výtokových otvorov hadíc sa predávajú rovnako ochranné mriežky, ktoré zamedzia prenikaniu hlodavcov do systému. Ak potrebujete vzájomne prepojiť hadice rôznych priemerov, môžete si zaobstarať redukcie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Výber prvkov drenážneho systému

 

Odvodnenie záhrady II: Vysoká hladina spodnej vody

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Izolácie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.z500proekty.ru

Autor: Ivan Nôta