Zateplili ste múry, fasádu, strechu a teraz si hovoríte, že možné úniky tepla sú minimalizované aj vďaka plastovým oknám v najvyššej možnej miere?  Omyl. Teplo môže unikať aj spodkom - teda nezateplenou podlahou do základov alebo suterénnych nevykurovaných priestorov. Poznáte to sami. Oziaba vás na nohy. Táto situácia však pozná riešenie. Je ním tepelné odizolovanie, ktoré únikom tepla účinne zabráni.

 

V dome s nezateplenou podlahou prichádzate zhruba až o 10% tepla, ktoré práve tadiaľ uniká. Zateplenie podlahy v takomto prípade predstavuje nástroj, ktorý sa sám ponúka. Ešte pred tým, než sa do neho pustíte, je potreba zodpovedať si niekoľko otázok. Aký materiál zvoliť? Akú hrúbku izolácie? Zatepľovať zvrchu alebo zospodu?

 

Zodpovieme.

 

Tepelná izolácia podlahy

 

Najdôležitejším faktorom je to, či bývate v podpivničenom, alebo nepodpivničenom dome. Podľa toho je potrebné zvážiť, ktorý typ zateplenia a aké stavebné riešenie sa pre vás hodí. Spravidla môžu nastať 4 varianty:

 

1.V prvom prípade sa môže jednať o podlahu na teréne v nepodpivničenom dome, či už novostavbe či staršom dome.

 

2.Druhý najčastejší prípad je situácia, kedy potrebujeme zatepliť podlahu nad pivnicou alebo nad nevykurovaným prízemím. V tomto prípade sa väčšinou jedná o staršie budovy, môže nastať ale i u novostavby.

 

3.Ďalší variant predstavuje strop s podlahou nad vonkajším priestorom. Ide napríklad o byt nad otvoreným prejazdom, priechodom a pod.

 

4.Môže sa tiež jednať o podlahy lodžií nad vykurovanou miestnosťou.

 

Stavebné riešenie sa v každom z menovaných prípadov líši a je teda potrebné postupovať odlišným spôsobom.

V praxi sa však objavujú najčastejšie prvé dva prípady.

 

 

Zateplenie podlahy podpivničeného domu

 

Z fyzikálneho hľadiska by malo byť pravdou, že teplý vzduch stúpa smerom nahor. Áno. Avšak  z vykurovaných obytných miestností časť tepla uniká do miest s nižšou teplotou, teda napr. pivníc či suterénnych nevykurovaných priestorov. Tepelná izolácia podlahy tomu môže zabrániť. Ak plánujete zatepľovať podlahu nad pivnicou, budete sa zrejme musieť popasovať s jedným zásadným problémom. Zateplenie podlahy nad pivnicou je totiž problematické kvôli tomu, že dostatočná hrúbka tepelnej izolácie sa väčšinou do podlahy nevojde z dôvodu nemožnosti zvýšiť podlahu. Riešením je zateplenie podhľadu zo strany nevykurovanej miestnosti. Ide o odporúčané riešenie výhodné z hľadiska akumulácie tepla v zateplenej stropnej konštrukcii.

 

Výhodnejšie je aj preto, že sa do podhľadu spravidla vojde dostatočná hrúbka tepelnej izolácie. Pre zateplenie podhľadu v nevykurovanej miestnosti sa ako izolačný materiál najčastejšie používajú dosky EPS, ktoré sa lepia a mechanicky kotvia k podhľadu s povrchovou úpravou tenkovrstvovou omietkou. Alternatívou pre polystyrén sú dosky z minerálnej vlny, ktoré majú vysokú paropriepustnosť a sú nehorľavé, nedajú sa však kvôli nasiakavosti použiť vo vlhkých miestnostiach. Vláknité izolácie sa tiež môžu použiť v kombinácii so zníženým zaveseným podhľadom, napríklad zo sadrokartónu. Tu sa dosiahne aj zlepšenie akustických vlastností stropu.Ocitnúť sa ale môžete aj v situácii, kedy nebude na zateplenie zo strany podhľadu nevykurovanej miestnosti dostatok miesta. V takom prípade je možné položiť izolačné dosky do podlahy, pričom sa podlaha mierne zdvihne, cca o 2 - 4 cm. Je ale treba použiť dosky s čo možno najmenšou tepelnou vodivosťou. Dobré skúsenosti sú s podlahovými doskami z polyuretánu, ktoré majú povrch opatrený jedno alebo obojstranne nalepenou hliníkovou fóliou, ktorá odráža časť sálavého tepla späť do interiéru.

 

Zateplenie podlahy nepodpivničeného domu

 

Ak sa púšťate do zatepľovania podlahy nepodpivničeného domu, záleží predovšetkým na tom, či ide o rekonštrukciu alebo novostavbu. Pri rekonštrukcii je totiž potrebné odstrániť pôvodnú podlahu a často vykonať sanačné opatrenia, ktorá vlhkosť zníži - predovšetkým položiť hydroizolačnú vrstvu. Ak máme vyriešenú izoláciu proti zemnej vlhkosti a radónu, riešime ďalej už len úniky tepla. Väčšinou sa na betónovú dosku s hydroizoláciou aplikuje podlahový polystyrén (biely alebo sivý) a ten sa zaleje ešte ďalšou vrstvou betónu silnou cca 6 cm.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Zdravší a útulnejší domov? Riešením je zateplenie striekanou izoláciou!

 

Kroková nepriezvučnosť - krokový útlm

 

Ďalšie články na tému Izolácie

 

1.6.2015© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: drenergysaver.com

(i.n.)