U nových domov je to jednoduché - na odvodnenie sa musí myslieť už pri stavbe. Dôležitá je predovšetkým hladina spodnej vody.

 

Drenáž základov staršieho domu

 

Pri starších domoch, ktoré boli po vystavené ešte bez drenáže a kde sa objavilo vlhnutie múrov až po rokoch, býva vhodné prihliadnuť aj k ďalším faktorom. Napríklad či nie sú porušené odkvapy či rozvody vody a kanalizácie, alebo či sa v okolí neobjavil nový vodný prameň. Ak je všetko v poriadku, môžete začať s nápravou.

 

Pri dome sa vyhĺbi zemina do takej hĺbky, aby drenážna rúrka ležala v mieste, ktoré sa nachádza minimálne asi dvadsať centimetrov pod vodorovnou hydroizoláciou.

 

Drenážny rozvod sa uloží do takzvaného štrkového lôžka a obalí filtračnou tkaninou. Tá slúži na to, aby prepúšťala vodu, ale nedovolila jemným čiastočkám zaniesť potrubie. Múr je vhodné opatriť zvislou izoláciou proti vode. Na filtračnú tkaninu potom môže prísť ešte vrstva štrku a pôvodná zemina, ktorú sme pred prácami vykopali.

 

Ideálne však je, ak celú vrstvu nad drenážnou trubkou tvorí štrk. Pre zjednodušenie práce sa môžu použiť aj drenážny systémy, ktoré do seba zapadajú ako kúsky lega. Možno ich kúpiť vo väčšine obchodov so stavebným materiálom alebo v hobbymarketoch. Môžu sa skladať napríklad z drenážnych rúrok  z kontrolných šácht, z drenážnych dosiek a z filtračnej tkaniny. S týmto systémom si poradí každý zručnejší domáci majster.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Postup pri drenáži

 

Francúzsky odtok

 

Ďalšie články na tému Izolácie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.sovetmaster.com

(i.n.)