Rekonštrukcia chatyPodľa účelu zásahu do už existujúcej chaty alebo chalupy sa bude odvíjať legislatívny postup, ktorý je pri rekonštrukciách chát potrebné dodržať. Ten záleží v prvom rade od rozsahu prác, ktoré môžu predstavovať napríklad, zrušenie alebo vytvorenie nenosných priečok, rozšírenie priestorov objektu – prístavbou alebo nadstavbou a podobne.

 

 

 

Rekonštrukcia chaty a legislatíva

 

Pokiaľ pri rekonštrukcii chaty nemienite meniť pôvodný vzhľad objektu a realizáciou prestavby sa nedotknete práv majiteľov susedných pozemkov, ste povinní svoj zámer stavebnému úradu len ohlásiť ako drobnú stavbu. Pre stavebný úrad však potrebujete mať vypracované podklady, aby jeho pracovníci boli schopní posúdiť, či vaša prestavba skutočne spĺňa ohlasovaciu povinnosť drobnej stavby. Do jedného mesiaca by vám mal stavebný úrad vydať svoj súhlas. Pokiaľ rekonštrukcia skutočne spĺňa podmienky ohlásenia drobnej stavby, máte veľkú výhodu v tom, že sa stavba nemusí kolaudovať.

 

Ak vami plánovaná realizácia prestavby podmienky ohlásenia prekračuje, rekonštrukciu chaty budete môcť započať až po vydaní stavebného povolenia a nadobudnutia jeho právoplatnosti. Preto, ak chystáte rekonštrukciu väčších rozmerov, pri ktorej pôjde napr. o zväčšenie objektu, poraďte sa so skúseným architektom, aby ste si ušetrili čas. Dá sa totiž predpokladať, že vás stavebný úrad aj tak vyzve k vybaveníu stavebného povolenia.

 

V prípade, že sa chystáte zmeniť účel využitia objektu, požiadajte po konzultácii s architektom o vydanie stavebného povolenia a v žiadosti nezabudnite uviesť svoj stavebný zámer.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Výstavba chaty a legislatíva

 

Drevostavby a ich škodcovia alebo červotoč a iné divy

 

Ďalšie zaujímavé články na tému chaty a chalupy

 

 

01.05.2010© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: stroy2010.ru