Najekonomickejším materiálom na stavbu chaty je jednoznačne drevo, ktoré je v súčasnosti aj najbežnejším alebo najpopulárnejším materiálom. Pri stavbe chaty je potrebné vychádzať z niekoľkých funkčných požiadaviek a z tohto dôvodu by mala byť drevená chata, podobne ako dom, navrhnutá odborníkom – architektom.

 

Drevená chata

 

Ten totiž dokáže posúdiť vaše predstavy a požiadavky na stavbu a vytvoriť tak kompozíciu, ktorá bude spĺňať princípy architektonického hľadiska, poskytnúť vám maximálne možné pohodlie a ochrániť vás pred nepriazňou počasia. Stavba musí byť navrhnutá tak, aby aj sama dokázala odolávať poveternostným vplyvom a nepodliehať hubám, plesniam a hmyzu.

 

 

 

 

drevená chata

 

Pri realizácii výstavby drevených chát sa najčastejšie využíva tvrdé smrekové drevo. Veľmi dôležité je, aby bola spodná časť chaty dobre odizolovaná od zeme a nenaberala od nej vlhkosť, ktorá by mohla poškodiť konštrukcie. Drevená chata sa tak najlepšie zakladá na základové pätky alebo základovú dosku na štrkovom podsype a na výstavbu jej spodnej časti sa doporučuje použiť kvalitnejšie a trvácnejšie drevo, ako je napr. drevo agátové, dubové alebo smrekovcové. Ak by ste sa chystali použiť smrekové drevo, je potrebné ho impregnovať ochrannými látkami.

 

Drevená chata

 

Základy sa potom realizujú prostredníctvom železobetónovej platne alebo betónových pásov. Okolie základov je dobré vysypať štrkom, ktorý zabráni prerastaniu vysokej trávy a kríkov. Štrk sa postará aj o to, aby na stenu odstrekovalo čo najnižšie množstvo dažďovej vody a zasahovalo stavbu v čo najmenšej výške.

 

Samotná konštrukcia drevenej chaty môže byť zhotovená pomocou rámového alebo panelového konštrukčného systému. Základom rámovej konštrukcie je drevený rám, ktorý sa skladá zo stĺpikov, základových prahov a hranolov, má statickú funkciu a musí zniesť tuhosť opláštenia. Jednotlivé prvky panelovej konštrukcie sa spájajú klincami a priestor medzi hranolmi je vyplnený tepelnou a zvukovou izoláciou. Plášte rámov, ktorí zaisťujú ich priestorovú stabilitu a tuhosť, tvoria veľkoplošné materiály ako preglejka alebo OSB dosky.  

 

Základným prvkom praktickej panelovej konštrukcie je drevený rám, opláštený veľkoplošnými materiálmi. Panely sa tepelnou a zvukovou izoláciou - minerálnou alebo sklenou vatou a paronepriepustnou fóliou - vypĺňajú priamo na stavbe a ich montáž je veľmi rýchla a jednoduchá.

 

Tak pri chatách riešených rámovou ako aj panelovou konštrukciou je ešte potrebné riešiť ich povrchovú úpravu zo strany exteriéru, aby bola konštrukcia chránená pre poveternostnými vplyvmi. Najčastejšie sa na túto úpravu využíva masívny obklad alebo obklady z preglejky, ktorá je schopná odolávať vode a vlhkosti.

 

Stropy drevených chát sa budujú pomocou drevených trámov nazývaných stropnice, ktoré sa kladú vedľa seba v metrovej vzdialenosti. Vzdialenosť je závislá od rozponu strechy a toho, ako bude využívané podkrovie. Pre strechy chát je naoptimálnejšia hambálková konštrukcia alebo konštrukcia z priehradových väzníkov, ktoré sa zbíjajú z viacerých vrstiev nehobľovaných dosák z hrúbkou 24 mm. Táto konštrukcia je lacnejšou alternatívou k ostatným vhodným typom striech a stavbe chaty dokonale postačuje. Pri realizácii strechy z priehradových väzníkov sa nedá však rátať s vytvorením využiteľného podkrovia.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Výstavba chaty a legislatíva

 

Drevostavby a ich škodcovia alebo červotoč a iné divy

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Chaty a chalupy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.life-housen.ru, www.prokazan.ru, www.goodshomedesign.com