Zrubová chataAj vy chcete patriť k tým, ktorí trávia víkendy na svojej vlastnej chate niekde v horách alebo pri niektorej z našich vodných nádrží? Do prírodného prostredia sa ako materiál najlepšie hodí drevo. Zrubové chaty sú malebné stavby, vyžarujúce pokoj a teplo a svojou atmosférou lákajú hneď na prvý pohlaď. Ak sa pre drevodom rozhodnete, svoje rozhodnutie nebudete ľutovať. Neposkytne vám totiž len útulné útočisko pred únikom z každodenného stresu, ale aj mnoho ďalších výhod, ktoré doceníte jeho dlhším užívaním. Kvalitné zruby dosahujú životnosť aj viac ako 150 rokov.

 

Stavba zrubových chát sa osvedčila v oblastiach s miernou a chladnejšou klímou, pretože drevo je stavebný materiál, ktorého tepelnoizolačná a akumulačná schopnosť stoja v takmer ideálnom pomere. Jeho tepelnoizolačná schopnosť závisí od hustoty dreva a tá je u jednotlivých druhov drevín rozdielna. V zásade platí pravidlo, že čím je drevo hustejšie, tým vyššia je jeho schopnosť izolácie. To, či bude obydlie dobre zaizolované, je závislé aj od priemeru použitej guľatiny, ktorý sa v prípade zrubov pohybuje v rozmeroch od 200 do 400 mm.

 

 

Tepelnoizolačnú schopnosť celej stavby ovplyvňuje aj tesnosť celej drevenej konštrukcie, pretože sa v nej nachádza veľký počet rôznych spojov a medzier. K najrizikovejším miestam patria napr. spoje s prahovou kladou a základnou konštrukciou alebo spoje medzi pomúrnicovou kladou a konštrukciou štítu, ale aj rohové spoje a osadenia rámových konštrukcií. Stavbu zrubovej chaty teda v každom prípade zverte iba do rúk skúseným odborníkom a obracajte sa len na renomované firmy, resp. firmy, o ktorých kvalite práce sa už mali možnosť presvedčiť vaši známi. V prípade nekvalitnej práce by ste totiž mohli prísť k veľkým finančným stratám, spôsobených možno až 50 % únikom tepelnej energie využívanej na vykurovanie zrubovej chaty.

 

Zrubová chata

 

Ku veľkým výhodám drevodomov patrí ich zdravá vnútorná klíma. Ich materiál totiž dokáže prirodzene regulovať vlhkosť v interiéri domu a preto nie je potrebné ho ďalej špeciálne upravovať.

Jednotlivé firmy si materiál na výrobu zrubov vyberajú sami a to podľa požiadaviek klienta, ktoré sú závislé od klimatických podmienok charakteristických pre lokalitu konkrétnej stavby. Požadovanú hrúbku guľatiny ovplyvňuje aj presný účel konštrukcie. Materiál použitý na výrobu zrubu musí byť vysoko kvalitný a spĺňať veľmi prísne kritériá. V našej republike sa na stavbu zrubov využíva smrek, rastúci vo vysokohorských polohách, s vysokou hustotou dreva.

 

Zrubová chata

 

Vybraté kusy guľatiny sa potom impregnujú prípravkami proti škodcom a po prvotnom opracovaní sa do nich ručne frézujú a začisťujú drážky. Jednotlivé kusy guľatiny sú označené číslami v poradí, v ktorom nasledujú pri výstavbe. Takto označená guľatina sa potom privezie na miesto výstavby a poskladá. Medzi jednotlivé kusy guľatiny, sa vkladá tepelnoizolačný materiál, aby sa zabránilo už spomínaným únikom tepla, v dôsledku netesností. Ako izolácia sa najčastejšie používa minerálna vata, ovčie rúno alebo ľanové pásy. Po dokončení hrubej stavby sa prebrúsia a naimpregnujú steny interiéru, na ktoré sa v ďalšom kroku nanesie vrstva olejového náteru a o niečo neskôr vrstvy lazúry.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Výstavba chaty a legislatíva

 

Drevostavby a ich škodcovia alebo červotoč a iné divy

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa chát a chalúp

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.home-secret.ru, www.usualhouse.com, www.loghome.com