Stačí bežný skrutkovač a trochu šikovnosti

V súčasnosti už má väčšina obyvateľov Slovenska vymenené svoje staré drevené okná v byte, či rodinnom dome, za moderné plastové. Prináša nám to úsporu pri vykurovaní, ale aj skrášlenie a zútulnenie nášho bývania. Akosi automaticky predpokladáme, že aj ostané potrebné vlastnosti okien si tým zlepšíme. Je to však skutočne tak?

 

Cez plastové okná vás vykradnú za chvíľku

 

V poslednej dobe počet vlámaní cez okná prudko rastie. Nie je to však spôsobom, akým by sme predpokladali, teda rozbíjaním skla. Existuje spôsob oveľa zákernejší a nebezpečnejší. Jednoduchým vypáčením.

 

Za použitia bežného malého skrutkovača sa moderné plastové okno dá zvonku otvoriť v priebehu niekoľkých sekúnd!

 

Zradnosť tohto spôsobu je v tom, že je bezhlučný, nevyžaduje ani použitie veľkej sily a stačí na to len trocha šikovnosti. Ako je to možné, sme sa spýtali odborníka zo spoločnosti ADLO, Ing. Jozefa Adame:

 

„Bežné plastové okná sú uzamykané pohybom západiek po obvode okna, ktoré sa zasúvajú do protikusov na ráme okna. Ich zrada je však v tom, že ide len o minimálny, skôr symbolický dotyk, takže pri miernom zapáčení skrutkovačom západka vyskočí z protikusu. Opakovaním tohto po obvode postupne „odomykám“ celé okno, až sa jednoducho otvorí a páchateľ ľahko vniká dovnútra. Nezáleží pri tom na počte týchto západiek. Treba si uvedomiť, že aj cez balkónové dvere, či plastové dvere na terasu sa ktokoľvek dokáže dostať dovnútra rovnako jednoducho.“

 

Cez plastové okná vás vykradnú za chvíľkuTúto tému, o ktorej sa nehovorí, priniesla až súčasná situácia. Čo však teraz, dá sa ešte niečo proti tomu robiť, keď okná už mám nové, vymenené ?

 

„Existuje už na trhu jednoduchá ochrana proti vypáčeniu okna, a to domontovaním prídavného uzamykacieho mechanizmu okna.“ Ide o nezávislé uzamykacie body z vysoko kvalitnej ocele, s výsuvom až 20mm. Automaticky uzamknú aj odomknú pri každom zavretí okna bežnou kľučkou. Nie je potrebný žiaden úkon navyše a nemôžem teda zabudnúť uzamknúť. Takto zabezpečené okno odoláva nielen skrutkovaču, ale dokonca 75cm oceľovému páčidlu, vďaka čomu bol tento výrobok certifikovaný až do 3.bezpečnostnej triedy ochrany s označením Vysoká ochrana. Uzamykací mechanizmus okna tak dokáže z bežného plastového okna spraviť skutočne bezpečnostné, neprekonateľné.“

Dozvedeli sme sa vo firme ADLO.

 

V bytovkách aj rodinných domoch sa ľudia takto chránia najmä na prízemiach, vrchných podlažiach a balkónoch, loggiách, či terasových dverách. Ide o jednorazovú investíciu, ktorá nám však prináša už len úžitok.