stropne chladenieV našich zemepisných šírkach budeme v budúcnosti, vplyvom globálneho otepľovania, čoraz častejšie riešiť problém ochladzovania našich príbytkov. Donútia nás ku tomu extrémne horúčavy, ktoré sa v lete budú vyskytovať čoraz častejšie. Mnohí z nás už tento problém vyriešili tým, že na vykurovanie svojho rodinného domu využívajú tepelné čerpadlo. Prečo spájame pojem chladenia s pojmom vykurovanie? Funkcia tepelného čerpadla je totiž založená na princípe “ 2 v 1“.

 

Princíp jeho funkcie je často prirovnávaný k obrátenej funkcii chladničky. Čerpadlo teda teplo nevyrába spaľovaním paliva, ale ho len transportuje z tepelného zdroja (zem, voda, vzduch) na miesto, ktoré chceme vykurovať, čiže do nášho interiéru. Toto prebieha prostredníctvom teplonosného média. Celý systém nie je veľmi zložitý a tak sa pri niektorých typoch čerpadiel dá využiť aj funkcia reverzného chodu, čo znamená, že tieto zariadenia sú schopné pracovať i opačne.

 

Chladiace stropy

 

Pomocou jedného výmenníka odoberú teplo vode v kúriacom alebo chladiacom systéme a pomocou druhého ho odovzdajú zdroju vo vonkajšom prostredí.

 

Pri týchto systémoch sa chladiaca voda sa rozvádza po dome v plastových rozvodoch. V jednotlivých miestnostiach je v stropoch zabudovaný rúrkový register, čiže tenké plastové trubky, v ktorých cirkuluje chladiaca voda, odoberá teplo zo stropov a následne tak ochladzuje vzduch v celej miestnosti. Aby sa pri veľkých teplách nezrážala na strope voda, chladia sa stropy v obytných miestnostiach na teplotu približne 18°C, čo znamená, že chladiaca voda má na vstupe približne 16°C.

 

Výhodou takého chladenia je jeho veľká plocha. Vzduch sa tak ochladzuje rovnomerne, pomerne rýchlo a nedochádza k jeho vysušovaniu. Chladenie stropmi je bezhlučné, nevíri prach a samozrejme je tak ekologické ako aj vysoko ekonomické, pretože v porovnaní s bežnou klimatizáciou sa pri ňom šetria náklady na elektrickú energiu.

 

Montáž chladiacich stropov

Montáž chladiacich stropov môže prebiehať niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchšia je samozrejme ich realizácia pri stavbe rodinného domu. Rozvody chladiacej vody môžu byť totiž zabudované priamo v monolitickej stropnej konštrukcii, alebo sa rúrky pri stavbe uložia do debnenia a zalejú betónom. Pretože sú chladiace registre uložené iba 15 mm pod povrchom stropnej konštrukcie, dokáže systém ochladzovať interiér rýchlo a účinne. Výhodou tohto spôsobu montáže je aj to, že sa pri nej neznižuje svetlá výška miestnosti.

 

Pokiaľ sa pre stropné chladenie rozhodnete až po dokončení hrubej stavby domu, môže vám byť nainštalované dvoma spôsobmi. Podomietkové registre sa uchytia pomocou líšt o strop, ktorý sa potom nanovo omietne 15-20 mm vrstvou omietky, alebo na strop namontuje chladiaci sadrokartón. Je to vlastne bežný sadrokartón, do ktorého sa z jeho rubovej strany vyfrézuje drážka. Do nej sa zatmelí rozvodová rúrka a prelepí spevňujúcou mriežkou. Zakončenia rúrok sa pri montáži pripájajú na hlavný rozvod chladiacej vody pomocou rýchlospojok. Pri oboch posledne spomínaných spôsoboch však musíte rátať so zníženou svetlou výškou miestnosti.

 

Stropné chladenie má aj svoje nevýhody. Do kuchyne sa doporučuje inštalovať len v kombinácii napr. s digestorom alebo ventilátorom, pretože samotné nie je schopné zabezpečiť nútené vetranie a filtráciu vzduchu. Podobne je to aj s kúpeľňou, kde je treba rátať so zvýšenou vlhkosťou. V takýchto miestnostiach by dochádzalo k nežiadúcemu zrážaniu pár na ich stropoch.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Alternatívne spôsoby chladenia

 

Stropné chladenie na princípe tepelného čerpadla

 

Ďalšie zaujímavé články a rady na tému Chladenia a klimatizácia

 

16.3.2009© Weby Group Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: baulinks.de