Chodník okolo domu: podklad a materiályPredpokladom dobrého riešenia spevnenej plochy je skladba a príprava podkladu. Tam, kde pôsobí zaťaženie osobnými alebo nákladnými autami, sú nároky na podklad podstatne vyššie.

 

Podklad musí spĺňať dve základné podmienky: musí byť dostatočne nosný a priepustný pre vodu. Spevnená plocha vystavená väčšiemu zaťaženiu potrebuje väčšiu hrúbku podkladu, pri ílových podložiach môže dosiahnuť 400 až 500 mm. Rozdelenie výrobkov pre spevnené plochy je asi najvýstižnejšie podľa druhu materiálu, z ktorého sú vyrobené. Poznáme výrobky stavebnej keramiky - keramické a tehlové dlažby, výrobky z prírodného kameňa, betónu, dreva, gumy, prípadne z plastu.

 

Pre exteriér sú vhodné mrazuvzdorné flexibilné, pomaly tuhnúce lepidlá, ktoré sa odporúčajú pre dlažby s nízkou nasiakavosťou, teda pod 0,5%. Sú síce drahšie ako klasické, mrazuvzdorné lepidlá, však lepšie prenášajú deformácie od vonkajšieho namáhania. Škárovacia malta vypĺňa priestor medzi dlaždicami, farebne dotvára dlažbu a zároveň zabraňuje prenikaniu vody pod dlažbu. Jej prípadné zamrznutie spôsobí postupnú degradáciu celej dlažby. Pre exteriér je vhodná pružná vodotesná škárovacia malta, ktorá sa používa do šírky škár 15 mm.

 

Profilované lišty predlžujú životnosť detailov a eliminujú negatívne mechanické namáhanie najmä v kritických miestach, napríklad pri koncov dlažby, dilatácií, na hranách schodov a podobne. Sú k dispozícii v rôznych úpravách, napríklad hliníkové, mosadzné i nerezové.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Dizajn záhradných chodníkov

 

Rozdelenie záhradných chodníkov podľa pevnosti povrchu

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrady a záhradné domčeky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.lajfhak.ru-land.com

Autor: Ivan Nôta