Dekoratívne nástenné panely patria k materiálom, ktoré si získavajú čoraz väčšiu obľubu u bežných užívateľov. Vytvárajú individuálny a jedinečný štýl vášho domova. Mnohí z nás majú sen zmeniť svoj interiér k lepšiemu, no často nás odradí od interiérových prác fakt, že sú „špinavé“.  Veď to poznáme všetci – ak chceme aby stena bola krásna, musíme si vyhrnúť rukávy, často oškrabať starú stierku, opraviť praskliny, natiahnuť novú stierku a vymaľovať... Nemusíme.

 

Dekoratívne nástenné panely

 

Dekoratívne nástenné panely dokážu rýchlo a takmer „bezbolestne pokryť celú stenu, Krivosť pôvodnej stierky a praskliny v stene nás vôbec nemusia zaujímať a na konečné trampoty s maľovaním či lepením tapiet môžeme rovno zabudnúť. Dekoratívne nástenné panely sú panely mnohých tvári – či už sa to týka samotného uchytenia na stenu, ktorej chceme dať nový vzhľad, alebo z hľadiska ich zloženia či samotného vzhľadu. Výhodou je, že takmer u všetkých panelov je možné poskladať ich z jednotlivých častí priamo na stene tak, že spoje komponentov budú neviditeľné a vytvorí sa tak kompaktná stena bez rušivých elementov.

 

Dekoratívne nástenné panely

 

Pozrime sa teda na niektoré tipy takýchto panelov a povedzme si kde môžu byť použité a aký vizuálny efekt dokážu vytvoriť.

 

 

3D panely

 

Súčasné technológie nám dovoľujú vyrábať pomerne lacné dekoratívne panely. Z nich patria medzi najpopulárnejšie takzvané 3D, ktoré sú vyrábané na rovnakom princípe ako sadrokartónové dosky. Ich nespornou výhodou je, že textúra povrchu je takmer na nerozoznanie od textúry originálov (kameňa, dreva, betónu, tehál a podobne).

 

Dekoratívne nástenné panely

 

Zároveň však dokážu ponúknuť aj mnohé iné, priam futuristické reliéfy, ktoré sa hodia do akéhokoľvek typu bývania. Samotné sadrokartónové panely sú dostatočne silné, no napriek tomu by nemali byť používané v priestoroch, kde by mohli byť vystavené častému mechanickému namáhaniu (napríklad v úzkych chodbách). Tiež nie sú vodeodolné, takže sú ideálne na využitie v spálni, obývačke, ale nie na lodžií a kúpeľni.

 

Dekoratívne nástenné panely

 

Plastové obklady

 

Interiérové ​​dekoračné obklady z plastu svojím originálnym dizajnom vytvoria ucelenú plochu, ktorá dodá atmosféru vašim obytným priestorom. Obkladové panely sú bezšvíkové - bezdrážkové, po spojení tvoria ucelenú, hladkú plochu. Vďaka nízkej hmotnosti a vynikajúcemu spracovanie sa ľahko prispôsobia požadovaným rozmerom a tvarom. Plastové obklady sa vyrábajú z kvalitných PVC polymérov. Jednotlivé plastové obkladové dosky sa montujú systémom pero-drážka. Inštalácia je veľmi jednoduchá pre remeselníka a lahôdka pre domácich majstrov. Dekoratívne vnútorné panely sa upevňujú na drevený nosný rošt (konštrukciu) pomocou nerezových spôn alebo skrutiek. Pri inštalácii v kúpeľniach a sprchových kútoch treba zhotoviť podkladovú nosnú konštrukciu z oceľových sadrokartonárskych profilov či plastových hranolov . Obklady môžete tiež lepiť priamo na vyrovnaný, rovný povrch. Napríklad na umakartové bytové jadrá, atď.

 

Dekoratívne nástenné panely

 

 

Drevené obloženie

 

Segmenty sú vyrobené z dreva , dyhovanej  MDF dosky či drevotriesky so špeciálnou povrchovou úpravou. Cenové kategórie týchto panelov sú veľmi rôzne a závisia hlavne od použitého dreva. V dizajne je vzhľad takýchto panelov veľmi rôznorodý. Možno ich aplikovať na omietku, tehlu, staré obkladačky, drevo, umakart atď.  Všetky typy drevených interiérových panelov sú stálofarebné a umývateľné.

Ako základ panelu sú použité iba prírodné materiály a nie je v nich obsiahnutá žiadna škodlivá látka.- Drevené obkladové panely prispievajú k zlepšeniu tepelnej aj zvukovej izolácie interiéru. K systému sú k dispozícii dokončovacie profily, za pomoci ktorých vytvoríte ukončenia, prechody či rohové napojenie obkladov. Jednoduchá inštalácia doplnkových líšt dáva celej konštrukcii estetický vzhľad.

 

Dekoratívne nástenné panely

 

Magnetické panely

 

Každá maličkosť, ktorú v interiéri zmeníte vás nielen poteší, ale prebudí vo vás túžbu sa viac doma zdržovať, prípadne vymýšľať ďalšie premeny. Za čas sa vám ale každá novinka rovnako omrzí. Konečne je však na trhu niečo, čo by mohlo tento problém vyriešiť a tým sú nástenné dekoratívne panely. Nástenné dekoratívne panely majú tú výhodu, že sa dajú meniť presne podľa vašej nálady alebo ročného obdobia. Sú magnetické, držia na vopred umiestnených kovových alebo plechových doskách a ich inštalácia a výmena je veľmi jednoduchá. Uchytiť sa dajú na akýkoľvek povrch, ktorý magnet priťahuje, preto ich môžete použiť, okrem stien, napríklad ako nový dizajn vašej chladničky alebo aj ďalšieho nábytku.

 

Dekoratívne nástenné panely

 

 

Špeciálne obklady stien z tkaniny

 

Najjemnejšie a najmäkšie obloženie, akého sa máte možnosť dotknúť – takto hlása reklama na nový druh obkladov z tkanín, ktorý okrem týchto pozitívnych vlastností má aj pár negatívnych. Tou najväčšou je, že sa o ne treba starať v oveľa väčšej miere, ako o ostatné druhy obložení stien. Vlastne je to zrejmé už z technológie ich výroby: podobne sa vyrába čalúnený nábytok – čiže panel má penové základy a látkové čalúnenie, ktorého veľkosť a tvary sa môžu veľmi líšiť – závisí to hlavne od vašich financií. Najobľúbenejším tvarom sú obdĺžniky a štvorce, pričom na povrchu môže byť tkanina prešívaná. V bežných domácnostiach našli takéto panely využitie napríklad ako zväčšené zadné čelo manželskej postele. Často sa však práve takýto druh v tmavšom prevedení využíva na výzdobu stien verejných budov (súdov, zasadacích miestností), ale tiež luxusných nočných barov. A keď sme pri luxuse – k podobným dekoračným panelom, ako sú tieto patria tiež luxusné kožené. Predstavíme si ich v tipe k tomuto článku.

 

Dekoratívne nástenné panely

 

Dekoratívne nástenné panely

 

 

 

Mohlo by vád tiež zaujímať:

 

Štruktúrované elektrické inštalácie

 

Posuvné múry: maximalizácia minimálneho priestoru

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Interiér a nábytok

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.myhome.ru, www.homester.com.ua, www.tuvie.com

Autor: Ivan Nôta