Deliaca stenaInteriér nemusíme rozdeľovať len pevnými priečkami. Na to, aby sme si dokázali vykúzliť kúsok súkromia, postačia často aj omnoho jednoduchšie spôsoby. Ako opticky deliaci a zároveň dekoračný prvok nám môže poslúžiť aj obyčajný záves. Svoj účel bude spĺňať najmä v malom byte alebo garsónke, ktorý obývajú dvaja ľudia. V prípade, ak ho umiestnime na kovové koľajničky na strope, alebo na garnižu zabudovanú tesne pod strop, dokáže večer čiastočne zadržať svetlo z obývacej časti izby, alebo v prípade, že dostaneme návštevu, ukryje súkromie postelí. Proti hluku z ostatnej časti interiéru nám však záves nepomôže.

 

Podobne tak hluk nezadržia ani momentálne veľmi obľúbené a efektné vertikálne či horizontálne žalúzie. Žalúzie pôsobia ľahko a preto dokonca ani neprekážajú vnímaniu veľkosti priestoru a to ani v prípade, keď sú spustené. Ďalšiu možnosť delenia interiéru bez zvukovej izolácie nám poskytnú vkusné moderné rolety.

 

Deliace steny - moderný prvok interiéru

 

V poslednej dobe si svojich prívržencov našli aj dekoratívne paravány pochádzajúce z Japonska, ktorých účelom je optické oddelenie menšieho priestoru pre súkromie, od väčšej časti miestnosti. Paraván patrí k mobilným deliacim stenám, skladá sa z niekoľkých dielov, ktorých rámy sú vyrobené väčšinou z prírodných materiálov - dreva alebo bambusu.

 

Do moderne ponímaného interiéru sa hodia rámy vyrábané z kovu alebo plastu. V rámoch môže byť natiahnutá tkanina pomaľovaná rôznymi vzormi, alebo sú vyplnené drevom či tŕstím. Jednotlivé časti konštrukcie paravánu sú prepojené pántmi alebo jednoduchšími závesmi. Paravány sú pomerne ľahké a preto ich môžeme ľahko vytvarovať podľa našich predstáv a podľa možností priestoru. Niektoré z nich majú jednoduché nožičky, súčasťou iných sú jednoduché kolieska upevnené v ich spodnom ráme.

 

Ďalšou inšpiráciu prichádzajúcou z ďalekého východu sú posuvné deliace steny. Hoci si ich systém zachoval dodnes takmer pôvodnú tvár, materiály odrážajú vkus i potreby dnešného moderného človeka. Umožňujú nám decentne a jednoducho dočasne predeliť interiér a to bez zložitého zásahu pri budovaní priečky, pretože deliace steny sa pohybujú na koľajničkách upevnených v strope alebo v podlahe. Sklenené, lamelové alebo drevené panely tak dokážu ukryť napr. neporiadok pracovného kúta v obývacej hale. Svoj účel však nájdu aj v jednoizbových bytoch, ľahko sa nimi, v prípade potreby, oddelí spacia časť od časti obývacej.

 

Deliaca stena

 

Ak potrebujeme predeliť väčší interiér a zároveň predel využiť ako zaujímavý odkladací priestor, môžu nám na to vynikajúco poslúžiť vstavané skrine, vyrábané na mieru. Pokiaľ chceme, aby sme zároveň vytvorili aj zvukovú bariéru, musí skriňa siahať až po strop. Pokiaľ je vstavaná skriňa nižšia, vytvorený podhľad dokáže priestor interiéru opticky zväčšiť.

 

Deliaca stena

 

Veľmi zaujímavým riešením je aj umiestnenie dvoch vstavaných skríň kolmo na protiľahlé steny interiéru. V nich sa môžu umiestniť zaťahovacie dvere v rovnakom dizajne, ktoré sa v prípade potreby jednoducho uzavrú a tak úplne predelia interiér.

 

Deliaca stena

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Pódium v spálni vytvorí hranicu medzi spánkom a všetkým ostatným

 

Interiérový detox: upratovanie ako očista

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa interiéru

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.evdekorasyonu.tv, www.tischlerei-norderstedt.de, www.1a-bauelemente.de, www.cooledeko.de, www.masterastekla.ru