V čase, keď sa zima chýli ku koncu, no chlad je ešte stále na dennom poriadku, naliehavo potrebujeme žiť v slnečnom svetle, prívetivých farbách živej prírody a priestore, kde je citeľne badať zmeny po chladných mesiacoch. Presvedčení stúpenci zdravého životného štýlu sú známi efektívnym čistením svojho organizmu a metódami pre zlepšenie zdravia všeobecne. Verte či nie, detoxikačné metódy sa netýkajú len zdravého stravovania či cvičenia, ale tiež zdravého bývania. Ako sa hovorí, naše telo je chrám o ktorý sa treba starať rovnako tak zvnútra ako zvonku a rovnako tak duchovne ako materiálne.

 

Detoxikačné metódy interiérového dizajnu I

 

Ak všetky diely detoxikačnej mozaiky do seba nezapadajú, naše úsilie žiť zdravo vyjde často nazmar. Ak chceme zmeniť prostredie, v ktorom žijeme k lepšiemu, mali by sme sa zamyslieť aj nad svojim bývaním. Pojem „interiérový detox“ je síce novinkou, no jeho metódy vychádzajú rovnako z najnovších poznatkov, ako aj zo starých učení o zdravom životnom štýle. Tieto dizajnové metódy sa stávajú veľmi populárnymi nielen na vidieku v lone prírody ale tiež vo veľkomestských podmienkach, kde človek absenciu „eko“ pociťuje v najvyššej miere.

Poďme si teda definovať, čo znamená pojem detox v modernej koncepcií bytového dizajnu.

 

 

Detoxikačné metódy interiérového dizajnu IZákladné princípy

 

Interiérový detox je súbor metód, pomocou ktorých organizujete svoj domovský priestor tak, aby pozitívne vplýval na všetky procesy vo vašom organizme – tak živé aj duchovné. S pomocou týchto metód vytvárame priestor plný svetla, čerstvého vzduchu, priestor, ktorý je veľký a v ktorom sa dá príjemne žiť, pracovať, relaxovať aj hrať. Priestor, ktorý je vyvážený po praktickej aj estetickej stránke, vyzdvihujúc starostlivú pozornosť k detailom.

 

Zrušenie priestoru

 

Najhorším priestorom pre bývanie (ak odmyslíme extrémy) je monotónny tmavý byt, ktorého interiér nie je funkčný aj keď sa to na prvý pohľad tak nejaví. Už staré východné náuky o pobyte v priestore hovoria, že ak túžime po radikálnej zmene, musíme sa v prvom rade zbaviť všetkého starého, aby sa nám to neprenášalo do budúcich stavov bytia. Čo to znamená? V podstate to, že začneme posudzovaním stavu, kvality, potrebnosti a funkčnosti všetkého, čo nás doma obklopuje – hľadáme nestabilné štruktúry usporiadania nábytku a všetko, čo prispieva k našej náladovosti (hlavne vo vzťahu k negatívnym zmenám). Bývanie podľa feng-shui sa k tomu stavia jednoznačne:

 

Ak chceme prijať do života niečo nové, musíme sa zbaviť všetkého starého a vytvoriť nový čistý priestor. Vytvoriť miesto, kam príde láska, spokojný partner alebo priatelia. Ak chceme zlepšiť súčasné vzťahy, treba v prvom rade urobiť dôkladnú očistu. Upratať a vyčistiť priestor a to najmä v zónach zodpovedajúcich vzťahom. Urobiť poriadok, zbaviť sa starých ťažkých predmetov, prevetrať kúty a tieto miesta krásne osvetliť. Okrem toho je potrebné revidovať obsah skríň, komôr, špajze, šatníka, všetky odkladacie priestory a podobne. Pozorne prejdite všetky veci, ktoré sa vám zdajú „potrebné“ a zamyslite sa, koľkokrát ste ich posledný rok použili.

 

Detoxikačné metódy interiérového dizajnu I

 

Pod pojmom zrušenie priestoru sa nemyslí len búranie priečok, ale napríklad ich nahradenie sklenenými stenami, nové ergonomické usporiadanie nábytku, či výmena okien za veľké. Priveďte do svojho bývania čo najviac svetla, aby ste ani pri zatiahnutej oblohe nemuseli cez deň rozsvecovať lustre a lampy.

 

 

Systematizácia

 

Ak je aj po prvom kroku váš byt viac skladovacím priestorom, ako priestorom na bývanie, vytvorte si v ňom v čo najvyššej miere zóny, oddelené od priestoru na pobyt. Vyčleňte vo svojom šatníku miesto na sezónnu obuv, odevy, opasky, lôžkoviny a ďalšie veci, ktoré využívate v malej miere.

 

Detoxikačné metódy interiérového dizajnu I

 

Zrevidujte obsah kníh v knižnici, potrebné veci nenechávajte váľať sa na policiach, ale ich uskladnite v dekoratívnych kontajneroch, ktoré dnes dostať v mnohých veľkostiach aj praktických prevedeniach. Všeobecne platí, že po takomto „jarnom upratovaní“ budete mať zároveň všeobecný prehľad o veciach, ktoré budete v budúcnosti potrebovať a zároveň vaša snaha prispeje k čistote vášho obydlia.

 

 

Detoxikačné metódy interiérového dizajnu I

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Interiérový detox: upratovanie ako očista

 

Dekoratívne nástenné panely

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Interiér a nábytok

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: homester.com.ua

Autor: Ivan Nôta