Pokračujeme v predstavovaní súboru metód, pomocou ktorých sa dá organizovať domovský priestor tak, aby pozitívne vplýval na všetky procesy vo vašom organizme – tak živé ako duchovné. S pomocou týchto metód vytvárame priestor plný svetla, čerstvého vzduchu, priestor, ktorý je veľký a v ktorom sa dá príjemne žiť, pracovať, relaxovať aj hrať. Priestor, ktorý je vyvážený po praktickej aj estetickej stránke, vyzdvihujúc starostlivú pozornosť k detailom. V prvej časti sme písali hlavne o priestore. Dnes sa zameriame na ostatné zmeny.

 

http://www.stavebnik.sk/seo-optimalizacia.html

 

 

Zmena je život

 

Nie každý z nás má možnosť čas či finančné prostriedky k tomu, aby sa okamžite vrhol na radikálnu prestavbu bytu. No zmeniť niektoré súčasti nie je až tak veľmi zložité a ak máte premyslený plán na transformáciu interiéru, bude to dokonca práca zábavná. Vyžaduje to však nielen využitie vašich vlastných predstáv o tom, čo by malo byť v interiéri, ale v mnohých prípadoch tiež súhlasné stanovisko celej rodiny k zmenám, ktoré sa chystáte robiť. Niekedy sa musí ísť cestou kompromisu. Príklad: V obývačke máte veľké obrazy v ťažkých rámoch, ktoré vo vás vyvolávajú viac depresie ako pozitívnych vnemov. Vaša manželka však nechce mať v tomto priestore prázdne steny. Nahraďte tieto obrazy ľahkými formami umenia bez veľkých rámov s upokojujúcimi motívmi. Hľadajte cestu, ktorá bude vyhovovať všetkým.

 

Farby ako pomocník pri detoxe interiéru

 

Terapia farbami už dávno nepatrí k okrajovým praktikám modernej psychológie. Už pred mnohými rokmi hovoril Paracelsus: "Všetko, čo žije, žije vo svetle, Všetko, čo existuje, vyžaruje svetlo. Všetky veci prijímajú život od svetla A toto svetlo je koreňom života. "

 

Terapia farbami sa nazýva chromoterapia. Svetlo a farba sú dva základné pojmy neoddeliteľne spojené s našim životom, pretože sú pre nás na energiu bohatými  životnými impulzmi a tým aj základom krásneho, plného života v harmónii a zdraví. Svetlo a farby rozsiahlo ovplyvňujú naše bytie, lebo sú to javy, ktoré hýbu našou mysľou a zároveň tým zafarbujú našu náladu a našu životnú energiu. Náš pohľad na život má rozhodne čo robiť so "zafarbením", ktorým sme naplnení a ktoré vyžarujeme jemným energetickým poľom, nazývaným tiež aura.

 

Po stresujúcom dni v práci nám vždy veľmi dobre padne emocionálny a vizuálny komfort vlastného bývania, ktorý docielime správnym výberom farieb v byte. O farbách si viac prečítate v tipe k tomuto článku. Vo všeobecnosti sa v rámci interiérového detoxu stretávame hlavne s prírodnými farbami a pastelovými akcentmi.

 

Experimentovanie

 

Naše vedomie potrebuje občas akési „prebudenie“, čo znamená, že interiér môže byť navrhnutý s využitím neočakávaných techník.

 

- Namiesto nudných dlaždíc môžete vyskúšať inštalovanie dekoratívnych panelov, mozaiky či obkladov zo živého dreva

- Zvoľte si napríklad netradičné svietidlá, ktoré umocnia dojem z inakosti vášho bývania

- Pomiešajte heterogénne štruktúry v obytnom priestore :zamat a satén, čipky a koža, drevo a kameň, murivo a sklo...

- Nebojte sa geometrických obrazcov na čalúnení sedacej súpravy, posteľnej bielizni a podobne

- Presvetlený priestor miluje živé kvety a naopak kvety zbožňujú svetlo. Nezabúdajte na to. Umiestnite vysokú rastlinu v kvetináči trebárs hneď vedľa veľkého zrkadla v chodbe.

 

Nezabúdajte, že na neutrálnom pozadí vyzerajú všetky kontrastné techniky úžasne.

 

kontrastné techniky úžasne.

 

 

Hra svetla, tvarov a farieb

 

Detox interiéru docielime tiež správnym systémom farebnosti a svetlosti nielen stien, ale aj interiérových doplnkov. Dokonca sa môže stať, že dobrou voľbou týchto faktorov docielime po príchode do miestnosti akýsi meditačný stav. Postačí, ak na stene bude visieť vhodný obraz, ktorý „pretaktuje“ našu myseľ na snívanie o dobrých, príjemných veciach. Rovnako tak neobvyklé siluety či netradičné doplnky prispejú k nášmu oddychu.

 

kontrastné techniky úžasne.

 

 

Implementácia prírodných materiálov

 

Blízkosť prírody bola pre ľudstvo odjakživa nielen inšpiratívna, ale ako posol dobrých správ prinášala do nášho podvedomia dobré myšlienky, ktoré nás nútili zabudnúť na všedné problémy. Preto je nanajvýš vhodné, ak si do svojho obytného priestoru prinesiete natrvalo kus prírody či už zhmotnený v živom dreve, glazovanej keramike, prírodnom kameni, prútených košíkoch či tienidlách a podobne.

 

kontrastné techniky úžasne.

 

Ak teda potrebujete zmeniť priestor, v ktorom žijete a zároveň cítiť príval energie, zaujímajte sa aj o interiérový detox. Možno sa nevyriešia všetky problémy vášho života, no takýto spôsob vám určite ponúkne iný uhol pohľadu na ne: z tej ľahšej strany.

 

kontrastné techniky úžasne.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Detoxikačné metódy interiérového dizajnu I

 

Priesvitný a priehľadný betón

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Interiér

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.homester.com.ua

Autor: Ivan Nôta