Umelý, čiže konglomerovaný kameň vznikol a  začal sa vyrábať kvôli dopytu, cene a nedostatku prírodného kameňa. Značnou výhodou umelého kameňa je jednoduchá inštalácia a tým pádom menšia časová a finančná náročnosť. Snahou bolo tiež dosiahnuť lepšie fyzikálno-technické vlastnosti oproti prírodnému. Okrem praktického významu majú kamenné obklady kompozičnú a estetickú funkciu.

    

     Slovenská firma VASPO® pôsobí na trhu od roku 1989 a jej hlavným produktom je výroba imitácií prírodného kameňa s nenapodobiteľnou vernosťou pri zachovaní výborných technických vlastností. K výrobe imitácie kameňa využíva jedinečnú vlastnú technológiu, ktorej vývoj siaha až do roku 1981. Výrobný proces je časovo i pracovne pomerne náročný, ale len vďaka tomu sa dosahuje vysoká vernosť napodobenia pri súčasnom zachovaní výborných technických vlastností. Výsledný farebný efekt na povrchu je rovnaký po celom priereze, čo garantuje takmer neobmedzenú farbostálosť, to spolu so zobrazením i najjemnejších kapilár dokumentuje jedinečnosť použitej technológie. Firma VASPO® je vďaka tejto svojej technológii jednoznačným lídrom vo svojom obore, čoho dôkazom sú mnohé ocenenia.      

 

     Každým rokom je sortiment obkladov rozširovaný o nové druhy, prípadne aj o nové farebné odtiene. V minulom roku firma predstavila úplnú novinku vo svojom portfóliu a po dlhodobom vývoji uviedla na trh  plotový systém verziu 1. Výnimočnosť tohto systému spočíva v univerzálnosti jednotlivých dielov, ktoré vzájomnou kombináciou umožňujú postaviť stĺpiky a múriky rovné aj do rádiusu. Na výrobu sa využíva overená technológia ako pri výrobe obkladov a to dáva plotovému systému dokonalý vzhľad s dôrazom na každý detail.

 

 

 

     Pre tento rok spoločnosť VASPO predstavila ďalší plotový systém tentoraz verziu 2. Tento systém, ktorý využíva vzhľad obkladu OMAR má výrazne jemnejšiu štruktúru a zároveň umožňuje veľmi jednoduchú a rýchlu inštaláciu. Spôsob skladania sa až nápadne podobá na obľúbenú detskú skladačku LEGO. Oba plotové systémy majú aj kompatibilné obklady. Pre verziu 1. je to obklad Skala Vršatec a pre verziu 2. je to už spomínaný obklad Kameň Omar.

 

 

     Sortiment obkladov ďalej obsahuje Tehlovku, Bridlicu hradnú, obľúbené Pieskovce a štandardné Bridlice. Dokonalosť povrchu je najviac pozorovateľná na Lámaných kameňoch, Travertíne a Mixe, kde detailné zobrazenie i najmenších kapilár a vlásočníc dokumentuje jedinečnosť technológie imitácie a precíznu výrobu. Skaly sú stále najžiadanejším obkladom z celého sortimentu. V súčasnosti spoločnosť ponúka 50 druhov obkladov.

 

 

     Obklady je možné si vybrať a zakúpiť v širokej sieti obchodov so stavebninami, prípadne pobočkách sieti obchodov SIKO, STAVMAT, SOAS, ASAS, WOODCOTE.

Hlavným krédom a motiváciou spoločnosti VASPO® je prinášať zákazníkom cenovo prijateľnú a technicky dokonalejšiu náhradu prírodného kameňa, ktorý svojím výzorom pripomína odveké spojenie človeka s prírodou.

 

www.vaspo.sk

 

A prečo práve obklady VASPO?

 

- Všetky výrobky sú vyrobené z celofarbeného, mrazuvzdorného betónu pevnostnej triedy C25/30, preto sú rovnako vhodné pre použitie v exteriéri aj interiéri. - Obklady sú odľahčené expandovaným prírodným ílom, ktorý zároveň zlepšuje tepelno-izolačné vlastnosti. - Majú neobmedzenú životnosť. - Farbostálosť je výrobcom pigmentov  garantovaná na dobu minimálne 30 rokov bez rozdielu použitia. - Obklady môžu byť aj trvalé omývané alebo aj ponorené pod vodou. - Betónová zmes obsahuje retarder, ktorý výrazne obmedzuje vyplavovanie vápnika a tvorbu tzv. výkvetov. - Vďaka použitej technológii a prvotriedny výber jednotlivých komponentov sa jedná o najkvalitnejší obkladový kameň. - Vlastná, jedinečná technológia foriem. - Výrobok je zdravotne nezávadný. - Vysoká presnosť obkladov umožňuje ich rýchlu a efektívnu inštaláciu s následnou ľahkou údržbou.