V prípade, že chcete vynoviť fasádu domu alebo stenu v interiéri prírodným kameňom, už sa nemusíte báť priveľkej záťaže. A taktiež už nepotrebujete siahnuť ani po drahom prírodnom kameni. Ak si chcete vylepšiť váš interiér a urobiť ho originálnym, vyskúšajte kamennú dýhu.

 

Kamenná dýha

 

Kamenná dýha je materiál vyrobený síce z pravého kameňa, ale je veľmi tenký, pružný, ohybný  a najmä ľahký. Jeho hmotnosť predstavuje len približne 1,5 kg na m2.

 

Kamenná dýha

 

Kamenná dýha z veľkoformátových kamenných dosiek štiepateľnej bridlice, odštiepením len ich veľmi tenkej asi 0,1-2,5 mm vrstvy, ktorá sa pri ďalšom spracovaní spevní zo zadnej strany skleným vláknom a polyesterovou živicou.  Jej 3 D povrch i prírodné sfarbenie jednotlivých vrstiev ručia za originálny vzhľad.

 

Kamenná dýha

 

 

Vhodnou lepiacou hmotou ju môžete aplikovať takmer na všetky povrchy a pritom sa už nepotrebujete báť vysokej záťaže. Použiť ju môžete tak v interiéri ako aj v exteriéri. Môžete ju lepiť na drevo, sadrokartón, ale i betón, sklo či plast.

 

Realizácia kamennej dýhy je veľmi jednoduchá. Ak ste trochu zruční, určite to zvládnete aj sami, najmä ak už máte skúsenosti s lepením polystyrénových kaziet. Požadovaný rozmer získate narezaním platní.

 

Získané kusy potom môžete lepiť tesne vedľa seba alebo medzi nimi necháte škáry široké cca 4 mm, čím dýha získa efekt kamenných blokov. Škáry vyplníte a povrch dýh sa ešte môže ošetriť ochranným povrchovým náterom.

 

Dýhu môžete použiť v interiéri pri dekorácii stien a nábytku, v exteriéri napríklad na dotvorenie fasády, soklov či komínov. Nemusíte sa obávať slnečných lúčov, mrazov či vody, pretože tento materiál je vysoko stabilný a má výbornú životnosť.

 

Kamenná dýha

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Ukladanie keramických obkladov

 

Oprava poškodenej dlažby

 

Ďalšie články na tému Hrubá stavba

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: krainamaystriv.com, duennschiefer.de, jalbum.net, peredelka.tv, mebelinkom.ru, centonarasrl.com