Stabilizujte veľké balvany maltou. Ak máte naozaj veľkú skupinu kameňov a staviate väčší vodopád, nezdráhajte sa použiť maltu a kamene spevniť. Kamene tak budú stabilné a neprevalia sa, keď sa terén trochu pohne. Vyplňte malými kamienkami alebo štrkom všetky medzery, aby voda nepresakovala.

 

Dokončovacie práce pri stavbe záhradného vodopádu

 

Vodopád tak navyše bude vyzerať prirodzenejšie, pretože nikde nebude presvitať fólia alebo podložka. Malé praskliny a medzery môžete vyplniť izolačnou penou, špeciálne vyrobenou pre tieto účely. Najvyššie táto špeciálna pena funguje na vlhké, studené povrchy, vodopád preto poprášte vodou. S penou to nepreháňajte, môže sa nafúknuť viac, než čakáte, a akonáhle ju raz nanesiete, nie je ľahké sa jej zbaviť. Môžete síce použiť aj iné druhy izolačnej peny, ale tieto často obsahujú toxické látky, ktoré sú škodlivé pre ryby a iné živočíchy.

 

Dokončovacie práce pri stavbe záhradného vodopádu

 

Ak teda chcete v jazierku ryby, vyberte si penu, ktorá je nezávadná. Nechajte penu asi 30 minút až hodinu zaschnúť. Pokiaľ máte všetko ostatné pripravené, môžete vodopád utesniť penou a v ten istý deň uviesť do prevádzky. Zvážte zakrytie peny neutrálne sfarbeným pieskom. Čierna pena potom nebude tak nápadná, keď ju tesne po nanesení pokryjete vrstvičkou piesku. Navyše tak bude pôsobiť prirodzenejšie. Ak omylom nanesiete penu na kameň, počkajte, až stvrdne, a potom ju oškrabte nožom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako využiť dekoratívne vlastnosti viniča v stavebníctve

 

Ako si postaviť vinohradnícky špalier vlastnými rukami

 

Ďalšie články na tému Záhrady a drobné stavby

 

 

© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.stroychik.ru

Autor: Ivan Nôta