Dom z nepálených tehál V snahe o rýchlosť pokroku ľudstva sa často zabúda na staré a osvedčené techniky, ktoré po stáročia plnili svoj účel a na ktoré naši predkovia nedali dopustiť. Jednou z nich je aj výstavba domov z nepálených tehál, ktoré sa u nás nazývali „váľky“ a to preto, lebo sa najčastejšie tvarovali ručne, nie vo formách.

 

Najprv niečo z histórie. Prvé nepálené tehly sa začali používať pred neuveriteľnými 10 000 rokmi a boli významným stavebným prvkom konca doby kamennej. Vyrábali sa totiž z hliny, ktorej vždy bol dostatok a na našom území sa používali až do konca devätnásteho storočia, kedy ich z trhu postupne začali vytláčať tehly pálené. Tu však musíme podotknúť, že stavby z pálených tehál prevládali na Slovensku v nížinných oblastiach (na severe prevažovali stavby z dreva), no na „dolniakoch“ sa nepálené tehly ako stavebný materiál objavovali až do polovice 20. storočia. Ako išiel čas aj tu najprv nastúpili tehly pálené a tie v súčasnosti nahradili dnešné supertehly. Zároveň sa však čoraz častejšie začalo veľa hovoriť o trvalo udržateľnom rozvoji a s ním sa nepálené tehly objavili opäť a to v slušnej sile.

 

Dom z nepálených tehál

 

Nepálené tehly si dnes môžete kúpiť v mnohých predajniach so stavebnými materiálmi. Sú určené na stavbu nenosných múrov a priečok najmä v budovách, kde je žiaduca vysoká tepelná akumulácia. No v prvom rade sú nepálené tehly alternatívnym materiálom s priaznivým environmentálnym profilom, teda majú nízku spotrebu energie a produkciu škodlivých látok pri svojej výrobe, sú jednoducho recyklovateľné a nezaťažujú životné prostredie. Trendy súčasnej doby poukazujú na návrat k prírodným stavebným materiálom. Ľudia pomaly upúšťajú od umelých stavebnín a uprednostňujú tie s tradíciou a preverené skúsenosťami.

 

Dom z nepálených tehál

 

Prečo sú nepálené tehly opäť tak populárne? Ich hlavným tajomstvom úspechu je hlina. Hlinu mnohí z nás považujú ako pôvodcu nečistôt na topánkach, chodníkoch, cestách. Berú ju proste ako odpad, prehliadajúc jej vlastnosti, z ktorých najdôležitejšou je, že zo všetkých dostupných stavebných prírodných materiálov najlepšie prirodzene reguluje vlhkosť vzduchu – dokáže rýchlo prijať a aj rýchlo vydať vzdušnú vlhkosť. Tým prispieva k zdravej vnútornej klíme. Hlina zároveň vďaka svojej veľkej objemovej hmotnosti dokáže akumulovať teplo, čo pri výkyvoch teplôt v exteriéri pomáha udržiavať optimálnu teplotu v interiéri. Má výborné zvukovo-izolačné vlastnosti. Ide o dostupnú surovinu s energeticky nenáročným spracovaním a 100% recyklovateľnosťou. Je zdravotne nezávadná a pri spracovávní nie sú potrebné žiadne bezpečnostné opatrenia.

 

Hlinené tehly z hľadiska regulácie vlhkosti sú najlepší výrobok na trhu s vlastnosťami, ktoré sa iné výrobky len snažia napodobniť. V kombinácií s inými čisto prírodnými materiálmi sú neprekonateľné. Napríklad pri drevodomoch sa odporúča dodať ich  vo forme niektorých priečok alebo do podláh namiesto betónových akustických poterov. Priečky je pritom možné robiť ako bežné murované, alebo montované. V montovaných priečkach sa miesto štandardnej výplne (minerálna vlna) naukladajú nasucho hlinené tehly. V murovaných domoch je najjednoduchšie použitie samozrejme ako murované priečky. Môžu tvoriť zaujímavú interiérovú stenu, ak sa neomietnu a prizná sa špárovanie medzi tehlami. Možností je neúrekom.

 

Princíp sériovej výroby nepálených tehál sa takmer nelíši od výroby tých pálených. Podstatné ale je, že neprechádzajú výpalom. Sú zhotovené z tehliarskej suroviny, ktorá je zložená z druhohorných sedimentov a piesku. Plastická hmota je vytláčaná extrudérom cez oceľovú formu a následne rozrezaná drôtom na požadovaný rozmer. Potom sa sušia v komorových sušiarňach, v ktorých sa používa odpadové teplo z tunelovej pece. Po vysušení sa uložia na palety, zabalia do fólie a uskladnia na suchom mieste.

 

Nepálené tehly sa dajú vyrobiť aj svojpomocne, no sériová výroba umožňuje všetkým vyrobeným tehlám deklarovať rovnaké vlastnosti, navyše poznáte ich pevnosť či tepelnotechnické vlastnosti.

 

Napriek tomuto faktu sa v dnešnej dobe nájde dostatok odvážlivcov, ktorí si nepálené hlinené tehly vyrábajú svojpomocne doma doma tradičných receptúr aj napriek tomu, že sa hovorí, že takáto výroba je nerentabilná. Čím sa domáca nepálená tehla líši od sériovo vyrábanej? Domáca nepálená tehla nie je ničím iným, ako zmesou rôznych prírodných materiálov, z ktorých mnohé sa pri sériovej výrobe nepoužívajú. Základom je samozrejme hlina a ako rozpúšťadlo a zároveň spojivo slúži voda. Ďalej však tieto tehly obsahujú takzvanú náplň – rezanú slamu, piesok, usušené stonky rastlín, vápno, dokonca hnoj, piliny či jednoduchú zem. Isté je, že človek, ktorý sa rozhodne vyrábať tehly z hliny doma musí mať na túto činnosť dostatok času a tiež blízky výskyt základných surovín, hlavne hliny.

K povinnej výbave tiež patria formy na tehly (klasické váľky potrebujú na zhotovenie ešte viac času) a plochu, kde sa budú tehly vysúšať. Sušenie totiž prebieha na slnku a tento fakt využitia solárnej energie nemalou mierou prispieva k označeniu týchto tehál ako ekologicky šetrných.

K maximálnej efektivite použitia nepálených tehál prispieva tiež fakt, že výrobné materiály nájdete naozaj priamo pod nohami.

 

 

Dom z nepálených tehál

 

Stavbu domu z nepálených tehál môžeme prirovnať ku sochárstvu. Už aj z toho dôvodu, že na hlinené nepálené tehly sa nanáša opäť hlina vo forme omietky. Plasticita hliny nám poľahky umožní vytvoriť múr so zakrivenými formami, zaoblenými rohmi, oblúkmi atď. Tento dizajn je opäť v kurze v modernom a etnickom štýle. V porovnaní s monolitickým betónom je hlinená stavba  teplá a príjemná na dotyk. 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Výstavba nízkoenergetických domov

 

Slamené domy na Slovensku

 

Ďalšie články na tému Typy domov

 

 

1.2.2017© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: glinko.stroimdom.com.ua, Svoimi-Rykami.ru

Autor: Ivan Nôta