V severských krajinách by ste tehlový dom hľadali iba veľmi obtiažne, výnimkou sú, samozrejme, veľké mestá, ale „bežní ľudia“ využívajú väčšinou možnosti, ktoré im miestne zdroje poskytujú. Drevo je prírodný materiál s vynikajúcimi tepelne – izolačným vlastnosťami, ktoré sa osvedčili predovšetkým v chladnom podnebí.

 

dom z dreva.jpeg

 

 

Okrem toho, že je ekologické a recyklovateľné, patrí medzi obnoviteľné suroviny a jeho fyzikálne vlastnosti sú neprekonateľné. Vhodne vyriešené drevené konštrukcie dokonca prevyšujú svojimi tepelnoizolačným vlastnosťami parametre, ktoré moderné stavebníctvo požaduje v prípade obytných priestorov. Pretože je drevo porézny materiál, je paropriepustné, čo v konečnom dôsledku znamená, že je vnútorná klíma budovy regulovaná prirodzeným spôsobom a rovnako prichádza aj k voľnej naturálnej výmene vzduchu medzi interiérom a exteriérom. Pritom však neprichádza k tepelným stratám, tie môžu nastať iba v prípade netesných okien a dverí, prípadne ich otváraním.

 

 

Domy z dreva

 

Domy z dreva

 

Dnešné moderné domy z dreva v sebe spájajú prvky tradičného remesla a moderných technológií a postupov a ich steny sú obvykle sú konštruované ako panelové a sendvičové stavebné konštrukcie, pričom sa skladajú smerom zvonka dnu z vonkajšieho zrubového profilu, tepelnej izolácie, paropriepustnej zábrany a z vnútornej strany býva na stenách drevený obklad, alebo, pokiaľ si to obyvatelia domu želajú, môžu tam byť drevovláknité, alebo sadrokartónové dosky. Škáry medzi jednotlivými vonkajšími zrubovými hranolmi bývali kedysi vyplnené machom a vymazané hlinou, v dnešnej dobe tento materiál nahradilo kokosové vlákno. Nosnou konštrukciou obvykle býva drevená kostra z masívnych hranolov.

 

Domy z dreva

 

Je samozrejmé, že drevené časti, ktorých je v tomto prípade väčšina sú dôkladne impregnované voči hmyzu a iným biologickým škodcom, hubám, plesniam a vlhku, tak, aby presvedčivo odolávali všetkým týmto faktorom.

 

Domy z drevaVnútorné drevené časti musia byť tiež chránené, ale na ich konzerváciu musia byť použité zdravotne nezávadné prostriedky, aby nedochádzalo k podobným situáciám ako približne v polovici osemdesiatych rokov, keď sa s hrôzou zistilo, že množstvo chát a drevených stavieb bolo konzervovaných formaldehydom, ktorý je toxický a patrí medzi nevítané chemické látky v našich domácnostiach.

 

 

Bývanie v dome z dreva je kvalitatívne odlišné od bývania v murovanom dome, interiér pôsobí teplejšie a útulnejšie, práve vďaka schopnosti dreva prijímať a vyžarovať tepelnú energiu. Navyše umožňuje tento materiál vypracovanie nekonečného množstva detailov, tvarov a aj farebného prevedenia, čo ho robí aj z architektonického hľadiska nesmierne atraktívnym.

 

Domy z dreva

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Čaro fínskych zrubov

 

Montované domy šetria čas i peňaženku

 

Ďalšie články na tému Typy domov

 

 

 

 © Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.kvar-dom.ru, www.economehome.ru, www.ldacha.ru, www.Remoo.ru, www.prihoz.ru, www.ZoL.pl