Od nepamäti hľadal človek na zvládnutie životných situácií tie najjednoduchšie riešenia. Týkalo sa to tak rodinných záležitostí ako aj komfortu bývania. A tak je tomu až dodnes. Niet sa teda čo diviť faktu, že v ostatnej dobe sa tešia veľkej obľube plastové pivnice. Akýsi predvoj takýchto podzemných tvorili už pred časom pivnice kovové (pevná kostra z ocele opláštená dostatočne hrubým plechom s antikoróznymi vlastnosťami). Tieto sa však príliš neujali. Bolo to nielen z finančného dôvodu ale aj neskorších negatívnych faktorov, ktoré sa po čase v kovových pivniciach prejavili. Tie však dnes nebudeme rozoberať, faktom však zostáva, že plastové pivnice sú nielen lacnejšie, ale navyše tiež imúnne voči korózií, plesniam a vlhkosti. Pri ich montáži odpadajú mnohé úkony (napr. hydroizolácia) a okrem toho môžu byť prevádzkované aj v nízko položených oblastiach, kde hrozí spodná voda svojim tlakom. Platové pivnice sú na 100% chránené proti účinkom takejto presakujúcej vody. Poďme sa teda na ne pozrieť z bližšia.

 

Plastová pivnica

 

Výrobcovia aj predajcovia plastových pivníc vyzdvihujú v prvom rade ich univerzálnosť. Je možné ich postaviť a užívať v akomkoľvek mieste, na akejkoľvek úrovni podzemnej vody a tiež nezávisle od typu pôdy. Takúto pivnicu je tiež možné užívať ihneď po osadení v zemi ešte pred finišom dokončovacích prác a úpravy okolitého terénu.

 

Plastová pivnicaĎalšou výhodou je minimalizácia stavebných prác vzhľadom k tomu, že pivnica ako taká je už vyrobená a väčšina prác (ktoré sú potrebné pri výstavbe konvenčných pivníc) je zbytočných.

Skladovacie podmienky v plastových pivniciach sú vďaka ventilačnému potrubiu ideálne. Vďaka kvalitnej cirkulácií vzduchu nedochádza ku kondenzácií vzduchu ani k vzniku plesní a vnútornej vlhkosti. Toto všetko prispieva a doslova je kľúčom k dlhodobému skladovaniu potravín za vhodných podmienok.

 

Osobitný dôraz kladú predajcovia na vyzdvihnutie dlhej životnosti plastovej pivnice a trvania prevádzkovej doby výrobku, ktorá je v súčasnosti udávaná na viac ako polstoročie.

Plastová pivnica zároveň plní vysokú ochrannú funkciu voči hlodavcom, larvám, hmyzu a iným biologickým rizikám.

 

Vymenovali sme si pozitíva plastových pivníc a teraz sa poďme pozrieť na „mínusové body“. Samozrejme na prvom mieste je ich cena, ktorá môže človeka odradiť, no ak si zráta náklady na stavbu konvenčnej pivnice v zemi, priráta náklady na hydroizoláciu, betónovanie, pracovné postupy a podobne, zistí, že až tak veľmi vysoká tá cena nie je.

 

Plastová pivnica

 

Druhým negatívnym faktorom (ak sa to vôbec dá nazvať negatívnym) je fakt, že v súčasnosti sa dodávajú plastové pivnice v štandardných veľkostiach a tvaroch, to znamená, že nexistuje verzia na mieru podľa želaní zákazníka, aj keď v tomto smere sa už pomaličky v ostatnom období pohli ľady. To však neznamená, že si v ponuke plastových pivníc nevyberiete tú svoju. Práve naopak. Všetky druhy zaujmú ergonomickosťou priestoru aj dizajnovou nevšednosťou.

 

Pre kladovanie niektorých typov potravín či nápojov - od zemiakov cez mrkvu a jablká až po víno, je vždy najlepšie využiť priestor pivnice, ktorý je pod úrovňou terénu a ponúka tak pre uskladnenie vhodné podmienky.

 

Ku klasickým pivniciam sú potom tie plastové veľmi zaujímavou a praktickou alternatívou.

Jednou z ich nesporných výhod je, že sa v nich jednoduchým spôsobom dá udržiavať nemenná teplota i vlhkosť. Práve tieto parametre sú totiž častým nešvárom mnohých klasických pivníc.

Plastové pivnice vďaka tomu umožňujú využiť skvelých podmienok, v ktorých je oveľa menšie riziko vytvárania plesní. Skladované potraviny a ďalšie produkty tak vydržia dlho v dobrej kondícii a čerstvé.

 

Plastová pivnica

 

Plastová pivnica funguje ako chladnička zakopaná pod zemou. A ako vlastne taká plastová podzemná pivnica vyzerá? Tvorí ju veľká plastová nádoba, ktorá je umiestnená pod povrchom zeme. Pri troche zjednodušenia ide prakticky o akúsi plastovú chladničku zakopanú pod zemou, pričom z nej vychádza krk, ktorý má široký vstup. Do tejto "chladničky" je potom možné pohodlne vstúpiť po schodíkoch.

 

Materiály pre plastové pivnice sú certifikované na kontakt s potravinami. Všetky výrobky z kategórie plastových pivníc spĺňajú podmienky certifikácie podľa štandardov, čo je v prípade tohto typu výrobkov veľmi dôležité.

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Radónová izolácia

 

Špirálová pivnica - stavebná vychytávka, ktorá sa

 

Ďalšie zaujímavé články na tému typy domov

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.papamaster.su

Autor: Ivan Nôta