Väčšina z nás by si pod pojmom krtkov domček v súvislosti s bývaním pre ľudí predstavila tmavú podzemnú kobku nie nepodobnú pivnici, pravdou je však presný opak. Nadčasový dizajn, až 80% úspory za vykurovanie v zime, v lete za klimatizáciu. Aj také výhody poskytujú takzvané krtkove domčeky. Poďme si o nich napísať viac.

 

Domy kryté pôdou

 

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tieto netradičné stavby využívajú izolačné vlastnosti zeminy, ale nie je tomu tak. Zem je v skutočnosti veľmi zlý izolátor, ale vie veľmi dobre kondenzovať teplo.

 

Využívajú sa teda tepelno-akumulačné vlastnosti zeminy. V kombinácii s kvalitnými oknami zem navyše dom chráni nielen proti chladu v zime a horúčave v lete, ale poslúži tiež ako ochrana pred požiarom a vodou. Domy postavené priamo v krajine sú tiež výborne zvukovo izolované, takže je v nich ticho. Ich obyvatelia sa v nich potom cítia aj bezpečnejšie pred zlodejmi, nakoľko možnosti vlámaniu sú obmedzené zeminou, ktorá kryje dom.

 

Domy kryté pôdou

 

Vďaka skvelým vlastnostiam si domy kryté pôdou získavajú postupne svojich priaznivcov a do budúcnosti ich počet aj na Slovensku určite porastie. Samozrejme, že ide na naše pomery o dosť neobvyklý koncept, ktorý ale môže osloviť širokú skupinu ľudí. A to najmä tých, ktorí myslia na ekológiu a budúce generácie.

 

Nespornou výhodou domov krytých pôdou je to, že je možné stavať na najlacnejších pozemkoch, ako sú svahy alebo kopcovité terény, ktoré nie sú vhodné pre klasickú zástavbu a poľnohospodárske využitie. Ďalším efektom je potom krásny výhľad na okolitú prírodu, ktorej ste jednoznačne súčasťou a hlavne na blízke hory v prípade, že sa pri takomto dome nachádzajú. Na bežnú údržbu „krtkovho“ domčeka je potrebné oveľa menej času a peňazí, dá sa prirovnať k starostlivosti o byt, ale s úžitkom domu.

 

Domy kryté pôdou

 

Hlavnou devízou dnešného uponáhľaného sveta je komfort a tiež pohodlie, čo sa bývania týka. Takýto dom poskytuje komfort a pohodlie vo veľmi vysokej miere, postačí, ak spomenieme, že sa v zime nevykuruje, ale len dokuruje - slnko je hlavným zdrojom tepla a ako vieme, toto teplo je zadarmo. Čo sa horúcich mesiacov týka, dom nepotrebuje chladenie ani klimatizáciu, pretože sa v lete od slnka neprehrieva.

 

Interiér je tepelne stabilný, dom si udržuje príjemnú vnútornú teplotu po celý rok, i počas tej najtuhšej zimy, keby ste v jeho interiéri vôbec nekúrili, nikdy nezamrznete. Technické a skladovacie miestnosti sú v zime temperované zadarmo teplom z okolitej zeminy.

 

Čerstvý vzduch sa privádza do interiéru oknami cez samospádový komínový efekt. Nemusíte ho vymieňať aktívne rekuperáciou, a tak máte v dome menej techniky a viac slobody od technologického pokroku. Privádzaný čerstvý vzduch sa od akumulačnej masy (zeminy naokolo) v zime rýchlo prehreje a v lete naopak rýchlo ochladí, a ako sme už spomínali, dom nepotrebuje privádzaný čerstvý vzduch dochladzovať, ani dohrievať.

 

V interiéri je dostatok prirodzeného denného svetla cez veľmi dobre izolované veľké okná, kedy je hlavným zdrojom svetla slnko a vy menej svietite, lebo máte dlhšie denné svetlo a zároveň tiež máte menšiu spotrebu elektriny na svietenie a to všetko vďaka iba správne nasmerovanému domu. Aj keď je slnko pod mrakom, miestnosti sú dobre presvetlené počas celého dňa.

 

Domy kryté pôdouProjekty sú spracované tak, aby bolo čo najmenej zasahované do reliéfu krajiny, a naopak, aby boli využité materiály, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednom okolí stavby, to znamená kameň, drevo, hlina alebo cement z danej lokality. Domčeky kryté krajín jednoznačne dokazujú, že bývanie v súlade s prírodou je nielen možné, ale aj vysoko efektívne, komfortné a veľmi pekné na pohľad.

 

 

 

Domy kryté pôdou

 

Domy kryté pôdou

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Štýlové kontajnerové domy a ich vybavenie

 

Dom z nepálených tehál

 

Ďalšie články na tému Typy domov

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.krtkodom.sk, www.solarc-erdhuegelhaus.de, www.augsburger-allgemeine.de, www.niftyhomestead.com, www.minorthoughts.com, internet

Autor: Ivan Nôta