Táto myšlienka charakterizuje budovanie ostrovčeka oddychu s názvom patio dokonale. Ako teda tvoriť? Otvorený priestor, veľmi často ukrytý medzi záhradnými múrmi voľne nadväzujúci na dom, tak by sa dalo charakterizovať patio. Preto na jeho samotnej výstavbe nie je nič zložité. Tvorba patia však zahŕňa  postupnosti doslova harmonické, preto je vždy dobré poradiť sa pri jeho navrhovaní s odborníkom, alebo zveriť celé plánovanie profesionálnemu architektovi.

 

Patio sa nestavia – patio sa tvorí

 

Ako postupovať pri samotnej stavbe? Najprv je potrebné zvoliť materiál vhodný na povrch. Ak nepotrebujeme pevnú podlahu,  môže byť na povrch využitý napríklad jemný štrk. Ďalšou skvelou voľbou je povrch drevený aj vytvorený pomocou kamennej dlažby. Ďalej zvážte, či v patiu chcete mať ohnisko, bazénik alebo oboje. Tu bude záležať skôr na celkových rozmeroch patia, a týmto smerom by sa potom mala uberať vaša voľba. V patiu môžete počítať tiež s menším trvalkovými záhonom, ktorý spestrí chvíle pri vašom posedenií.

 

Čiastočne dláždená plocha bude ideálna pre umiestnenie záhradného nábytku. K štrku sa budú hodiť šedé dlaždice, napríklad z tvrdého vápenca. Nerobte zbytočne veľké škáry, aby sa v nich neskôr nedržala burina. Pre posedenie v nočných hodinách je dobré počítať so zabudovaním vhodného osvetlenia. Ako ohnisko skúste zvoliť napríklad vyvýšené kruhové liatinové ohnisko umiestnené na už spomínanej štrkovej ploche. Sálajúci oheň sa postará o príjemnú atmosféru v priebehu ktoréhokoľvek večera, ktorý sa rozhodnete stráviť vo svojom novom patiu. Výsledkom vašich snáh by malo byť patio, ku ktorému z každého miesta v záhrade smerujú pohľady na dokonale zrealizovaný celok.

 

 

Čítajte viac:

 

Osvetlenie záhrady pre dušu i bezpečnosť

 

Štýly úprava záhrady - II.časť

 

Ďalšie články na tému Prístrešky, altánky, terasy

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:  www.howtofurnish.com

Autor: Ivan Nôta