Plastové okná nemusia byť iba biele. Pokiaľ sa chystáte zadovážiť si nové okná a môžete si dovoliť experimentovať s farbami, využite to a odpútajte sa.

 

Plastové okná nie len v bielej farbe

 

Plastové okná sú v SR stále medzi stavebníkmi najobľúbenejšie. Divíte sa prečo? Nepodceňujte ich, majú hneď niekoľko predností, vďaka ktorým môžu byť označené za racionálnu voľbu.

Plastové okná máme tradične spojené s bielou farbou, ale vôbec to nie je pravidlom. Ako hovorí produktová manažérka českého výrobcu okien značky VEKRA Milena Tomčíková: „Rok od roku rastie podiel farebných plastových okien. Vkus ľudí sa v priebehu rokov mení a tak je nutné ponuku farebných variantov dopĺňať. Farby musia uspokojiť požiadavky architektov a dostávajú sa k nám tiež vplyvy zo zahraničia.“

 

Farba okien zmení Váš dom k nepoznaniu

 

Medzi farebnými variantmi plastových okien stále vedú tzv. drevodekory. Povrch plastového okna je pokrytý špeciálnou fóliou, ktorá imituje rôzne druhy dreva. Môžete si vyberať z mnohých svetlých i tmavých odtieňov. Niektoré špeciálne fólie majú aj veľmi výraznú kresbu dreva, aj s tým je potrebné počítať. Kvalitne spracované plastové okná v tzv. drevodekore na prvý pohľad imitujú drevo naozaj veľmi dobre.

 

Plastové okná sú veľmi populárne aj medzi staviteľmi nových rodinných domov. Práve pre takéto stavby sú často vyhľadávané aj iné farebné odtiene. V poslednej dobe rastie obdoba šedých plastových okien, ktoré pripomínajú hliníkové okná. V ponuke odtieňov ale nájdete tiež zelené, červené či modré okná, v spojení s moderným architektonickým návrhom domu sú presne tou „čerešničkou na torte“, ktorá vzhľad stavby odlíši. Výhodou farebných plastových okien je to, že ich stačí umyť a nie je potrebné o ich povrchovú úpravu sa viac starať.

 

Ani pri rekonštrukcií sa ale nemusíte vzdávať nádeje experimentovať. Pri plastových oknách sú možné aj kombinácie farieb, teda rôzne prevedenie rámov a krídiel. Výsledok môže byť veľmi zaujímavý.

 

Výber farebných plastových okien

 

Pokiaľ sa rozhodnete zadovážiť si plastové okná v niektorom z farebných dekorov, mali by ste venovať ich výberu veľkú pozornosť. Možno neviete, že farebné plastové okná môže letné slnko pekne zahriať, čo môže viesť aj k deformácii rámov a krídiel. Pri plastových oknách vo farebnom dekore je preto veľmi dôležité kvalitné vystuženie najlepšie zodpovedajúcou kovovou výstuhou. Plastové okná musia dlho a dobre slúžiť, preto je potrebné venovať pozornosť aj týmto konštrukčným detailom.

 

Plastové okná si môžete zadovážiť aj v jednostrannom farebnom prevedení, čiže farebná fólia je na oknách iba z vonkajšej strany. Zvnútra teda môžete mať biele prevedenie, ktoré je vzhľadom k designu v interiéri univerzálnejšie, poprípade aj fóliu inej farby. Pokiaľ je farebná fólia z oboch strán, používajú sa ako základné nie biele profily, ale už prefarbené plastové profily.

 

Fólie, ktoré sa pre farebné plastové okná používajú, sú odolné voči UV žiareniu a majú aj dobrú odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Je ale dôležité chrániť ich pred poškodením. V prípade poškrabania radšej kontaktujte výrobcu, existujú špeciálne korekčné prostriedky. Pokiaľ sa do opravy pustíte sami, nemuselo by to dobre dopadnúť.