Ako tradične, experti z amerického inštitútu PANTONE, v spolupráci s dizajnérmi z oblasti módy, bytového a priemyselného dizajnu, vybrali farbu pre rok 2019. Trendy vo všetkých týchto oblastiach bude farba Living Coral – živá koralová. Máte ju vo svojej domácnosti? Ak nie, je ideálny čas to zmeniť.

 

Farbou roka 2019 je koralová!

 

Prečo „živá“ koralová?

 

Pýtate sa, prečo práve táto farba? Čo je na nej výnimočné? A ako k nej experti vlastne dospeli? Inštitút Pantone sa výberu farby roka venuje pravidelne už 20 rokov. V spolupráci s dizajnérmi zvažuje a analyzuje aktuálne módne trendy, predpovedá budúce globálne trendy v tejto oblasti a tiež radí spoločnostiam ohľadne vizuálnej identity ich produktov a značiek. Farba však nie je len o vizuáli. Má totiž vzbudzovať emócie a pozitívne pôsobiť na psychiku človeka. Práve to podľa expertov dokáže farba roka 2019 – živá koralová!

 

Farbou roka 2019 je koralová!

 

Kým minulý rok bola v kurze sýto fialová, tento rok experti stavili na prírodu. Podmorská živá koralová totiž už po stáročia fascinuje oko, aj myseľ. Je to živá, hrejivá, pestrá a sýta farba, ktorá symbolizuje spojenie s prírodou, ale aj potrebu radosti a optimizmu.

 

Nebojte sa koralovej v interiéri

 

Ak sa vám živá koralová páči a rozhodli ste sa zakomponovať ju do svojho interiéru, možno vám pomôžu aj farebné palety, ktoré Pantone vytvoril. Ide o päť základných paliet, z ktorých každá, samozrejme, obsahuje aj aktuálnu farbu roka. Nájdete tu odvážnejšie kombinácie, napríklad v palete Under the sea, ale aj harmonické a jemné kombinácie, napríklad v palete Sympatico. S takouto pomocou koralovú farbu iste nebude problém v interiéri zladiť.

 

Zaujala vás niektorá z paliet? Poradíme vám, kde v interiéri môžete živú koralovú použiť, aby lahodila oku a príliš „nekričala“. Pre menej odvážnych, ktorí chcú síce kráčať s dobou a byť trendy, no takouto výraznou farbou si nie sú stopercentne istí, je ideálne zvoliť ju ako farbu doplnkov. Napríklad prikrývka na posteľ v spálni, poťah na dekoračné vankúše, prestieranie na jedálenský stôl, prípadne set kvetináčov v koralovej farbe.

 

Ak ste odvážnejší a táto farba sa vám páčila bez ohľadu na to, či je farbou roka alebo nie, môžete staviť aj na výraznejší prvok v interiéri. Nádherne vynikne koralová sedacia súprava v kombinácii s pieskovo hnedým nábytkom. Skúsite to? Koralová je farba, ktorá interiér jednoznačne presvetlí a oživí. Nemusíte sa teda báť ani výraznejších doplnkov, či väčších plôch, ktorým bude koralová dominovať.

 

www.aphaus.sk