úprava steny pred maľovanímOdstráňovanie starých náterov a príprava podkladu pre maľovanie starých stien môžu byť o niečo náročnejšie. Zručný domáci majster by ju mal zvládnuť bez problémov.

 

V prvom rade musíte zistiť kvalitu starých náterov. Ak viete, že sa na vašich stenách nachádza už niekoľko vrstiev farby, nemali by ste riskovať a steny by ste mali opatrne oškriabať a poumývať až na stierku. Ak ste si nie istý, či je táto práca potrebná, urobte si na stene malý test.

 

Miesto, kde sa na vašej maľovke vytvorila malá prasklina pretrite štetkou dobre namáčanou vo vode. Ak sa na maľovke po namočení vytvoria drobné pľuzgiere, alebo maľovka po vysušení popraská a odlúpne sa, môžete si byť istý, že steny oškrabať musíte. V takomto prípade sa totiž náter ďalšej farby už v žiadnom prípade nedoporučuje.

 

V prípade, že starý náter nie je potrebné odstraňovať, ale chcete maľovať svetlejším odtieňom alebo výrazne inou farbou ako bola pôvodná, steny najprv pretrite na bielo. Mnohé farby majú slabšiu kryciu schopnosť a biely náter zabráni farebnému ovplyvneniu nového odtieňa, ktoré by mohlo nastať ich nanesením na pôvodnú farbu. Medzi farby so slabšou krycou schopnosťou patrí napr. žltá ale i zelená a červená.

 

Ak chcete aby vaše nové steny vyzerali dokonale, mali by ste rátať s nanesením minimálne 3 vrstiev novej farby. V prípade, že nanesiete na pôvodné steny bielu farbu, pravdepodobne vám postačí natrieť steny novou farbou len dva krát.

Čítajte ďalej:

 

Ako na lepenie dlažby, aby dlho vydržala?

 

Penetrácia podľa starej receptúry

 

Ďalšie články na tému Farby a omietky

 

4.9.2012© WEBY GROUP Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk